Podwyżki dla pracowników oświaty już pewne! Ile zarabiają nauczyciele?

2022-05-19 20:39
Szkoła, wnętrze, sala lekcyjna
Autor: SHUTTERSTOCK Ile zarabiają nauczyciele?

Rozporządzenie ministra edukacji i nauki dotyczące wynagrodzeń nauczycieli weszło w życie. To oznacza, że ustawowo wzrosną zarobki wszystkich nauczycieli. Zgodnie z nowelizacją Karty Nauczyciela, którą Sejm uchwalił w marcu, przeciętne wynagrodzenie nauczycieli ma wzrosnąć o 4,4 proc. Ile po podwyżkach zarabiają nauczyciele?

Ile zarabiają nauczyciele? W życie weszły podwyżki

Do projektu podwyżek dla nauczycieli załączono tabelę z ośmioma stawkami wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli. Uwzględniono w nich cztery stopnie awansu - stażystę, nauczyciela kontraktowego, nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego i dwa poziomy wykształcenia. Nauczyciele nie mogą jednak liczyć na "kokosy" bo ich zarobki zostaną podniesione o 130-178 zł brutto.

Wysokość wynagrodzenia zależy od wcześniej wspomnianego stopnia zatrudnienia, a dodatkowo może je zwiększać wyższy poziom wykształcenia. Najliczniejszą grupę wśród nauczycieli (95 proc.) stanowią pracownicy oświaty z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym.

Pieniądze to nie wszystko - Krzysztof Pietraszkiewicz

Ile zarabiają nauczyciele? Właśnie dostali podwyżki

Wysokość minimalnego wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli z magistrem i przygotowaniem pedagogiczny:

  • nauczyciel stażysta - 3079 zł brutto (+130 zł brutto)
  • nauczyciel kontraktowy 3167 zł brutto (+133 zł brutto)
  • nauczyciel mianowany 3597 zł brutto (+152 zł brutto)
  • nauczyciel dyplomowany 4224 zł brutto (+178 zł brutto)

Warto zaznaczyć, że do niedawna minimalne wynagrodzenie nauczyciela stażysty z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym było niższe niż krajowa płaca minimalna (która wynosi od 2022 roku 3010 zł brutto).

Sonda
Czy nauczyciele powinni więcej zarabiać?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze