Rząd podniesie pensję minimalną dwa razy! Płaca minimalna wzrośnie do 3500 zł

i

Autor: SHUTTERSTOCK Zdjęcie ilustracyjne

Rząd podniesie pensję minimalną dwa razy! Płaca minimalna wzrośnie do 3500 zł

2022-05-19 16:47

Będzie podwyżka pensji minimalnej. W przyszłym roku rząd planuje podwyższyć minimalne wynagrodzenie aż dwa razy. Nastąpi to 1 stycznia i 1 lipca 2023 roku. Czy proponowane 3500 zł brutto wystarczy Polakom?

Rząd planuje podwyższyć pensję minimalną

Jak poinformował w swoim wpisie na Twitterze ekonomista Łukasz Kozłowski, rząd rozważa podniesienie minimalnego wynagrodzenia obywateli. Okazuje się, że zrobi to aż dwa razy. Pierwsza podwyżka pensji nastąpi 1 stycznia 2023 roku i będzie wynosiła 3350zł. Kilka miesięcy później 1 lipca rząd ponownie ją podwyższy do kwoty 3500zł.

W 2023 roku nastąpią dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia

Obecnie minimalne wynagrodzenie wynosi 3010 zł, a stawka godzinowa 19,70 zł. Jest to oczywiście pensja brutto. Dla przypomnienia, jeszcze rok temu pensja ta była o 7,5 proc niższa. W przyszłym roku minimalna kwota będzie o 500 zł wyższa i będzie wynosić 3500zł.

Paulina Matysiak – Pieniądze to nie wszystko

Pensja minimalna w Polsce. Z czego się składa?

Pensja minimalna składa się z zasadniczego wynagrodzenia, ale i różnych dodatków m.in. jest to długi staż pracy w danym przedsiębiorstwie. Jej wzrost będzie oznaczał także wzrost świadczeń takich jak wynagrodzenie przy grupowych zwolnieniach, dodatki pieniężne za pracę w godzinach nocnych, odszkodowania wynikające np. z mobbingu, wynagrodzenie za przestój i gwarancyjne.

Sonda
Czy płaca minimalna powinna być wyższa?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze