ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych

i

Autor: Adam Nocoń Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Likwidacja obowiązkowych składek ZUS. Koniec z ich opłacaniem? Kontrowersyjny pomysł w Sejmie

2021-01-25 13:58

Likwidacja obowiązkowych składek ZUS dla małego i średniego biznesu, przywrócenie ulgi abolicyjnej oraz zerwanie umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską i Ukrainą, która zobowiązuje ZUS do wypłacania Ukraińcom w Polsce minimalnej emerytury - postulują posłowie Konfederacji.

"Konfederacja proponuje projekt ustawy, który zlikwidowałby obowiązkowe ubezpieczenie społeczne" - przypomniał prezes Kongresu Polskiego Biznesu Sławomir Mentzen, który jest też wiceprezesem KORWiN i członkiem Rady Liderów Konfederacji. Polityk i ekonomista przekonywał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie, że koszty takiej zmiany dla budżetu państwa byłyby stosunkowo niewielkie (5-6 mld zł rocznie), a korzyści dla gospodarki znacznie większe. Wskazał przy tym na Niemcy, które z takich rozwiązań wspierających przedsiębiorców skorzystały.

Minister Niedzielski reaguje na sprzeciw przedsiębiorców i zapowiada otwieranie gospodarki

Mentzen krytycznie odniósł się do zapowiadanego przez premiera Mateusza Morawieckiego "nowego ładu społeczno-gospodarczego", gdyż - według niego - "spółki Skarbu Państwa oraz wielkie, międzynarodowe korporacje będą się rozwijały bardzo szybko, a mały biznes, mali i średni przedsiębiorcy, będą po kolei wbijani w ziemię".

Sonda
Czy opłacanie ZUS-u powinno być dobrowolne?

Prezes Kongresu Polskiego Biznesu przekonywał, że "jedyną sensowną odpowiedzią na to, co się dzieje, jest wspieranie polskich drobnych przedsiębiorców, a przynajmniej nieprzeszkadzanie im, tak żeby mieli jakiekolwiek szanse w rywalizacji z wielkimi, międzynarodowymi firmami oraz ze spółkami Skarbu Państwa".

W tym kontekście skarbnik Konfederacji, radca prawny Michał Wawer oświadczył, że jego partia od dawna postuluje dobrowolność płacenia składek ZUS, a także zerwanie umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską i Ukrainą (weszła w życie 1 stycznia 2014 roku). Jak mówił, gwarantuje ona, że "ZUS ma obowiązek wypłacać obywatelom Ukrainy zamieszkałym w Polsce emeryturę minimalną, pokrywaną z pieniędzy polskich przedsiębiorców i polskich pracowników, którzy w Polsce swoje ciężko zarobione pieniądze oddają w postaci składek ZUS do państwa".

Przypomniał jednocześnie, że "Polacy, którzy przynajmniej częściowo zostali już wypchnięci za granicę, są pozbawieni ulgi abolicyjnej i zmuszani do tego żeby w momencie, kiedy do Polski wracają np. z pracy sezonowej, płacić tutaj na miejscu dodatkowy podatek dla Polaków pracujących za granicą". Jak oświadczył, "jako Konfederacja postulujemy przywrócenie ulgi abolicyjnej".

Super Raport 22.01 (Goście: Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania, PO; Maciej Hamankiewicz - lekarz oraz Joanna Mucha - Polska 2050)
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze