Jakich zasad przestrzegać podczas zabaw dziecięcych w czasie epidemii koronawisrusa?

i

Autor: Getty images

Lockdown w Polsce: Wracają zasiłki opiekuńcze. Jak je dostać?

2020-10-26 13:13

Uwaga rodzice! Dobra wiadomość! Wracają dodatkowe zasiłki opiekuńcze, z których skorzystać można podczas jesiennych obostrzeń i lockdownu spowodowanego koronawirusem.

- Zasiłki dla rodziców są przewidziane na takich zasadach, jak to było wiosną i one będą obowiązywały na podobnych zasadach wtedy, kiedy będą musiały być zastosowane - zapowiedział premier Morawiecki. To ważna deklaracja, ponieważ z powodu koronawirusa część dzieci będzie musiała zostać w domach. Chodzi o uczniów klas IV-VIII i szkół ponadpodstawowych. 

Niestety ani premier ani minister rodziny Marlena Maląg nie podali żadnych szczegółów. Przypomnijmy, jakie zasady przyznawania dodatkowego zasiłku opiekuńczego obowiązywały dotychczas. Świadczenie przysługiwało w dwóch okresach: od 12 marca 2020 roku do 26 lipca 2020 roku i od 1 września 2020 roku do 20 września 2020 roku.

ZOBACZ TEŻ: UWAGA! Od 1 września NOWY zasiłek opiekuńczy. Komu ZUS wypłaci pieniądze?

Szkoła zawiesza lekcje z powodu braku kadry

 Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Dla kogo?Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia i są objęci ubezpieczeniem chorobowym. Co ważne, dodatkowy 14-dniowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad chorym dzieckiem do lat 14.

Co ważne, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie pozyskiwać dane o osobach, które obywają kwarantannę lub przebywają w izolacji domowej. ZUS będzie udostępniał te informacje płatnikom składek. Informacje o kwarantannie lub izolacji są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych. Osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie muszą już dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Nie muszą też mieć zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej.

Po wejściu w życie odpowiednich zmian w przepisach, dane o kwarantannie i izolacji ZUS będzie przekazywać pracodawcom i przedsiębiorcom na ich profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Na podstawie tych informacji płatnicy składek będą mogli wypłacać pracownikom świadczenia chorobowe (wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy) i zasiłek opiekuńczy. Informację o kwarantannie lub izolacji otrzyma także ubezpieczony na swoim profilu na PUE ZUS.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze