Minister Marlena Maląg

i

Autor: EAST NEWS, SUPER EXPRESS Minister Marlena Maląg

Minister Maląg o dodatkowym zasiłku opiekuńczym. Do kiedy można go pobierać?

2021-03-12 13:09

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała PAP informację o tym, dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przysługuje każdemu między innymi w razie zamknięcia żłobka, przedszkola, a także klubu dziecięcego z powodu pandemii koronawirusa COVID-19 został wydłużony. Do kiedy będzie można go pobierać?

Okres, na jaki przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy, był kilkukrotnie przedłużany. Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rodzice mogą z niego korzystać do 14 marca.

"W związku z tym, że sytuacja epidemiczna nadal jest trudna kolejny raz zdecydowaliśmy o wydłużeniu prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego o kolejne dwa tygodnie, do 28 marca" – poinformowała szefowa MRiPS.

Czytaj też: Gigantyczne odprawy dla górników! Tyle Polacy nie zarobią przez kilka lat

Podkreśliła, że nie zmieniają się zasady przyznawania zasiłku. Ze wsparcia mogą skorzystać ubezpieczeni rodzice dzieci w wieku do lat 8, ale też rodzice dzieci w wieku do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności. Zasiłek przysługuje też rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i rodzicom osób do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

COVID-19: Marlena Maciąg informuje, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony o 2 tygodnie

Do dodatkowego zasiłku uprawnieni są również ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

"Od początku pandemii staramy się wspierać rodziców najmłodszych dzieci w tym trudnym okresie. Wprowadziliśmy dodatkowy zasiłek opiekuńczy, żeby ułatwić pracującym rodzicom sprawowanie opieki nad dziećmi, kiedy żłobek, przedszkole, szkoła czy klub dziecięcego jest zamknięty z powodu COVID-19, lub kiedy nie może zapewnić opieki nad dziećmi" – przypomniała minister Maląg.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wprowadziła ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Zobacz również: Żabka będzie zamknięta w niedziele! Nowy projekt ustawy

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Super Raport 12.03 (Goście: Piotr Zgorzelski - wicemarszałek Sejmu, PSL; dr Paweł Grzesiowski - immunolog), Sedno Sprawy: Leszek Miller
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze