maseczka kropki

i

Autor: Pixaby

Mandaty za brak maseczek. Ile wynoszą i kto musi je płacić?

2020-10-05 12:19

Pandemia koronawirusa nie słabnie, niemal codziennie notowane są w Polsce rekordy zarażeń, a nowe miasta trafia na listę żółtych i czerwonych stref, gdzie wprowadzane są dodatkowe obostrzenia. Niestety w tym samym czasie rośnie liczba koronasceptyków, który nie wierzą w żadna epidemia i nie chcą dostosowywać się do wprowadzanych restrykcji i nosić maseczek. Jak podaje policja od początku pandemii w Polsce wystawiono 19 tys. mandatów osobom, które nie zasłaniały ust i nosa.

W sumie od początku trwania pandemii COVID-19 w naszym kraju funkcjonariusze wystawili 19 tys. mandatów osobom, które nie zasłaniały ust i nosa w miejscach, gdzie jest to wymagane. W 7 300 przypadkach policja skierowała wnioski o ukaranie do sądu. W przypadku 161 tys. osób zostało wystosowane jedynie pouczenie.

Czytaj również: Koronawirus - zamknięte wszystkie bary i kawiarnie?

Jakie kary grożą za brak maseczki?

Za brak zasłonięcia twarzy w miejscach, w których jest to wymagane, grozi mandat do 500 złotych, dodatkowo taką osobę może spotkać kara wymierzona przez sanepid w wysokości do 30 tys. złotych. Maseczka jest obowiązkowa w każdym miejscu, gdzie nie jest możliwe zachowanie dwumetrowej odległości pomiędzy ludźmi, wymóg ten obowiązuje również na świeżym powietrzu. Dodatkowo twarz należy zasłaniać w autobusach i tramwajach, sklepach, kinach i teatrach, salonach masażu i tatuażu, kościołach, urzędach oraz bankach.

Sprawdź także: Ogromny spadek emerytur! Setki tysięcy Polaków dostaną niższą emeryturę

Ruiny zamku w Ełku
Najnowsze