Lekarze grożą strajkiem!

i

Autor: Marcin Gadomski/Super Express

Medycy walczący z COVID-19 nie dostaną pieniędzy. Sejm odrzucił poprawki

2021-01-21 14:27

Sejm odrzucił ważną propozycję Senatu! Mowa między innymi o przeznaczeniu więcej pieniędzy z budżetu dla pracowników służby zdrowia, którzy walczą z koronawirusem. Chodziło o kwotę 4,5 miliarda zł. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta.

Sejm w środę późnym wieczorem poparł osiem ze 109 poprawek, jakie do budżetu na 2021 r. zgłosił Senat. Większość sejmowa odrzuciła m.in. wniosek, by 4,5 mld zł przeznaczyć na dodatki dla medyków walczących z COVID-19. Senatorowie chcieli, żeby poszły na to środki z uszczelniania systemu podatkowego, przede wszystkim z VAT. PiS jednak poprawkę odrzucił. 

ZOBACZ: GUS ogłosił: Średnia płaca to 6 tysięcy zł! KTO tyle zarabia!?

Odrzucone zostały również poprawki, których konsekwencją byłoby przeznaczenie 80 mln zł na psychiatrię dziecięcą oraz 120 mln zł na leczenie związane z powikłaniami po COVID-19 oraz 100 mln zł na program in vitro. Zgłoszone przez Senat poprawki polegały m.in. na przesunięciach środków z budżetów poszczególnych instytucji, bądź zwiększeniu limitu wydatków budżetowych. Zdecydowana większość zmian miała charakter lokalny. Dotyczyły one np. inwestycji drogowych, budowy oczyszczalni ścieków, poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, czy rozbudowy szpitali o dodatkowe oddziały. A na jakie poprawki Sejm się zgodził? 

Sejm przyjął m.in. poprawkę, której konsekwencją będzie przesuniecie 60 mln zł na realizację programu "Senior plus" w latach 2021-2025. Poparcie niższej izby parlamentu zdobyła też poprawka, dzięki której 39 mln zł trafi na remonty śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W trakcie głosowania posłowie zgodzili się również na przesunięcie 7 mln zł na dofinansowanie przez marszałka województwa budowy domu opieki wyręczającej przy wrocławskim hospicjum dla dzieci.

SPRAWDŹ: Bezpieczeństwo na drodze zimą. Musisz liczyć się z dużym wydatkiem! Nawet 250 zł miesięcznie

Sonda
Czy polska służba zdrowia daje sobie radę z epidemią?
Kraków sprzeciwia się centralizacji szpitali

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze