Mateusz Morawiecki

i

Autor: East News Premier Mateusz Morawiecki

Miliardy złotych na emerytury. Budżet na 2019 rok przyjęty

2018-09-25 14:32

Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego przyjęto budżet państwa na rok 2019. Zakłada on dalszy wzrost PKB, kolejne inwestycje, a także kontynuację tak ważnej dla tego rządu polityki społecznej. Teraz plany budżetowe zostaną skierowane do Sejmu.

- Mam przyjemność zaprezentować zakończenie prac na tym etapie, prac rządowych i skierowanie do Sejmu, do prac parlamentarnych ustawy budżetowej, która jest jedną z najważniejszych ustaw oczywiście przyjmowanych przez rząd i jest to bardzo dobry budżet – ogłosił z radością premier Mateusz Morawiecki zaznaczając przy tym, że ten budżet wpisuje się w politykę społeczną rządu PiS, a także zakłada dalsze uszczelniania systemu podatkowego. - Wielu naszych konkurentów politycznych czy komentatorów zastanawia się, jak to jest możliwe, że takie znaczące zmiany w finansowaniu działań społecznych, przede wszystkim 500 plus, ale też obniżenie wieku emerytalnego czy leki dla seniorów i wiele innych programów związanych z górnictwem, deputaty, że wszystkie tego typu programy są niejako wchłonięte w tym budżecie i deficyt budżetowy, co też mogę zakomunikować, jest w ryzach, spada rok do roku, od kilku lat i mieścimy się bardzo dobrze we wszystkich regułach unijnych -dodał szef Rady Ministrów.

Projekt budżetu na rok 2019 zakłada dochody państwa w wysokości 386,9 mld złotych, a wydatki nie przekraczające 415,4 mld złotych. Sprawi to, że deficyt państwa wyniesie 28,5 mld złotych.

Na waloryzację rent i emerytur rząd ma zarezerwowane ok. 7 mld złotych. Dodatkowo przewidziano wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent o 6 proc.

W budżecie nie brakuje też „miejsca” na program modernizacji infrastruktury oraz walki ze Smogiem.

- Cieszy mnie też to, że w tym budżecie udało się również wykroić spory kawałek na realizację bardzo ważnego projektu dla gmin, powiatów. To projekt dróg lokalnych, ale także środki na współfinansowanie wieku dróg ekspresowych, a także na termomodernizację, czyli nasz program „Czyste powietrze” - oznajmił prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Dynamika naszego produktu krajowego brutto będzie na poziomie 3,8 proc, zaś inflacja wyniesie 2,3 proc.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze