Multimedialny telefon dla firmy

2010-10-02 16:00

Prowadzisz swoje interesy przez cały dzień, wysyłasz i odbierasz dużo e-maili, często surfujesz po Internecie? Wybierz nowoczesny multimedialny kombajn, czyli smartfona, który nie tylko ułatwi ci pracę w firmie, ale też pozwoli na chwilę się od niej oderwać.

Smartfon (ang. inteligentny telefon) może zastąpić telefon, odtwarzacz mp3, nawigację GPS, odtwarzacz filmów, aparat fotograficzny, a nawet laptopa. Każdy smartfon ma duży kolorowy wyświetlacz, niektóre mają też klawiaturę QWERTY. Multimedialne aparaty telefoniczne wcale nie muszą być drogie. W Play dla firm wielofunkcyjne telefony możesz kupić już za złotówkę: HTC Wildfire, Samsung S3550, Samsung i5700 Galaxy Lite, Sony Ericsson W995, Nokia E72. Wszystkie dostępne są w taryfach firmowych.

Jako właściciel firmy będziesz wymagał od komórki dużo więcej niż zwykły użytkownik telefonu - np. baterii zapewniającej ci długi czas korzystania bez konieczności doładowania, możliwości przeglądania stron WWW, korzystania z poczty elektronicznej - i docenisz rolę dodatkowych akcesoriów, takich jak zestawy samochodowe. Ceny nowoczesnych smartfonów zaczynają się już poniżej 1000 zł, ale bardziej zaawansowane modele, z większym ekranem i wydajniejsze, kosztują nawet 2500 zł.

Rozmowy z nagrywaniem

Wielu przedsiębiorców możliwość nagrywania rozmów telefonicznych może okazać się niezbędnym dodatkiem. Ważną funkcją aparatu są krótkie wiadomości, czyli SMS-y. Jeśli chcemy wysyłać i odbierać urozmaicone wiadomości z elementami grafiki czy efektami dźwiękowymi, telefon musi obsługiwać tzw. EMS-y. Jeśli chcemy mieć możliwość przesyłania multimediów, takich jak grafika, animacje, wideoklipy, dźwięki itp. - nasz telefon musi obsługiwać tzw. MMS-y.

Poczta elektroniczna i Gadu-Gadu

Ważną funkcją w telefonie biznesowym jest możliwość wygodnego wysyłania i odbierania poczty elektronicznej oraz czatowania na GG. Telefon powinien być w stanie przechować co najmniej kilkaset otrzymanych e-maili. Gdy zamierzamy dużo pisać, potrzebna nam będzie wygodna klawiatura. Najlepszym rozwiązaniem będzie w takiej sytuacji klawiatura QWERTY (może to być wysuwana z boku urządzenia lub z dołu, ewentualnie umieszczona na stałe pod ekranem). Taka klawiatura jest zdecydowanie lepsza niż ekranowa dla osób, które chcą czatować, odpowiadać na e-maile lub tworzyć i edytować dokumenty, a nawet pisać SMS-y. Warto zwrócić uwagę, czy ma klawisze szybkiego uruchamiania np. Internetu, wideorozmów oraz klawisze nawigacyjne ułatwiające poruszanie się po menu. Niektóre modele mają joystick, który znacznie ułatwia nawigację. Obsługa telefonu powinna być intuicyjna i jak najprostsza, dlatego warto zwrócić uwagę nawet na układ klawiszy - radzi Jacek Wiśniowski z portalu benchmark.pl.

Ważna rozdzielczość

Do tego wszystkiego przydaje się też dotykowy ekran o wysokiej rozdzielczości ułatwiający szybkie pisanie (rysikiem lub palcem) i umożliwiający korzystanie z telefonu także w jasnych pomieszczeniach lub na zewnątrz (trzeba jednak uważać, bo ekran dotykowy można bardzo łatwo uszkodzić). Ważna jest nie tylko rozdzielczość, ale też przekątna ekranu. Komfort użytkowania zaczyna się wprawdzie od 3,5 cala, ale do celów biurowych powinien wystarczyć ekran o przekątnej 3,2 cala (takie telefony są zresztą lżejsze i mają mniejsze wymiary) i rozdzielczość 320x480. Jednak dopiero ekran 3,7 cala oraz rozdzielczość 480x800 gwarantują ci pełną frajdę przy korzystaniu z multimedialnych funkcji telefonu.

Grunt to pamięć

Ważny jest szybki i wygodny dostęp do sieci i możliwość przeglądania stron www. Dla właściciela firmy istotna jest prędkość, z jaką połączy się z Internetem lub intranetem wewnątrz firmy. Liczy się tu szybkość procesora oraz wielkość pamięci RAM (pamięć wewnętrzna) i ROM (pamięć zewnętrzna). Im większa, tym lepsza. Jeśli wybierzesz telefon z aparatem cyfrowym lub odtwarzaczem multimedialnym i chcesz w pełni korzystać z tych funkcji, powinieneś dokupić dodatkową kartę pamięci zewnętrznej. Pamiętaj też, że telefony zazwyczaj czytają tylko jeden typ pamięci, wcześniej więc sprawdź, czy karta będzie pasowała do twojego aparatu.

Łączność bezprzewodowa

Podstawowe sposoby połączenia z Internetem to połączenie GPRS/EDGE/HSPA lub WiFi. Jeśli łączysz się z siecią przez GPRS, płacisz za faktycznie przesłane megabajty. Opłaca się wówczas wykupić pakiet danych transferowych, bo możesz wybrać paczkę odpowiedniej wielkości (w zależności od tego, jak intensywnie zamierzasz z Internetu korzystać) i dzięki temu mniej płacisz.

Jeśli w telefonie będzie opcja WiFi, będziesz mógł go używać w sieciach bezprzewodowych i do rozmów przez Internet. Dzięki temu obniżysz koszty transmisji danych i twoje rachunki za telefon będą niższe. Nowoczesne smartfony mają już dopracowane stabilne łącze WiFi, i to niezależnie od producenta urządzenia, a w wielu miejscach są już tzw. punkty dostępowe, w których możesz za darmo łączyć się z Internetem.

HSPA zapewnia ci łącze 3,6 lub 7,2 megabita na sekundę, co jest lepszą szybkością od tej, którą oferują twoje domowe łącza.

aplikacje biurowe

Telefon biznesowy powinien posiadać rozbudowany pakiet wyspecjalizowanych aplikacji biurowych, czyli kalendarz, terminarz z systemem powiadomień i alarmów, kalkulator, przelicznik walut, dyktafon, czytnik wizytówek, notatki głosowe, połączenia konferencyjne. Przyda się też możliwość przypisywania kilku różnych numerów i dodatkowych informacji do każdej osoby z książki telefonicznej, a także dobre firmowe oprogramowanie pozwalające zsynchronizować wpisy kalendarza z Outlookiem i zarządzanie telefonem przez komputer.

Nawigacja satelitarna

Jeśli w swojej pracy dużo podróżujesz po Polsce lub nawet za granicą, ważne będzie, aby twój telefon obsługiwał GPS oraz miał możliwość wgrania map regionu, do którego się wybierasz. GPS w droższych telefonach jest już standardem, ale sam program do nawigacji trzeba już dodatkowo opłacić. Wyjątkiem jest Nokia, która oferuje nawigację w wybranych modelach za darmo. Oprócz nawigacji po drogach moduł GPS służy też innym celom - wskaże ci drogę do najbliższej restauracji, zapisze współrzędne na zrobionym właśnie zdjęciu, powiadomi kontrahenta o miejscu twojego pobytu.

Solidna bateria

Bateria w przypadku smartfonów jest coraz większym problemem. Gdy długość działania telefonu jest dla nas ważna, na pewno powinniśmy zrezygnować z urządzeń z dużym ekranem dotykowym - te telefony działają od 1 do 2 dni i nie da się tego "przeskoczyć". Awaryjnym rozwiązaniem słabej baterii jest oczywiście ładowanie naszego telefonu przy każdej możliwej okazji, np. przez komputer i port USB lub też w samochodzie przez ładowarkę samochodową.

CZym są smartfony

Wojciech Piechocki, szef serwisu internetowego GSMonline.pl

Smartfony są produkowane przez wszystkich najważniejszych producentów telefonów. Zwykłe telefony zostały już prawie całkowicie wyparte z rynku i zastąpione wielofunkcyjnymi aparatami będącymi bardziej przenośnymi minikomputerami niż telefonami. We wszystkich zaawansowanych telefonach znajdziemy już rozbudowaną książkę z kontaktami, kalendarz, listę zadań - dane te możemy zsynchronizować z komputerem.

Wojciech Piechocki Co najważniejsze w smartfonie biznesowym

=możliwość odczytu i sprawnej edycji plików Office za pomocą klawiatury sprzętowej QWERTY i ekranu dotykowego

=wygodna obsługa poczty elektronicznej oraz przeglądarki internetowej

=możliwość zabezpieczenia systemu hasłem

=pakiet wyspecjalizowanych aplikacji biurowych

=bateria umożliwiająca co najmniej cały dzień intensywnej pracy

=nowoczesny system operacyjny mający najlepsze oprogramowanie biznesowe

=procesor - co najmniej 500 MHz, wbudowana pamięć RAM - co najmniej 256 MB, pamięć ROM - co najmniej 512 MB

=rozdzielczość ekranu - min. 320x240 pikseli

=moduł - WiFi, Bluetooth, USB 2.0

=wbudowany moduł GPS - zalecany

=transmisja danych - GSM, GPRS, EDGE/EGPRS, HSPA!

=akumulator - litowo-jonowy

=zintegrowany aparat cyfrowy

=czytnik kart flash (rozbudowa pamięci) - zalecane

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze