najem mieszkania

i

Autor: gettyimages

Najem prywatny

Najem prywatny 2023. Tylko jedna forma opodatkowania, zmiany w kosztach

2022-11-03 11:17

Od stycznia 2023 roku podatnicy wynajmujący mieszkania będą mogli skorzystać z wyłącznie jednej formy opodatkowania. Co zostanie zlikwidowane i jak będzie można opodatkować najem prywatny w przyszłym roku?

Zmiany w najmie prywatnym. Od stycznia 2023 tylko jedna forma opodatkowania

Według przepisów Polskiego Ładu już od 1 stycznia wszyscy wynajmujący prywatne mieszkania będą mogły skorzystać z tylko jednej formy opodatkowania. Będzie nią ryczałt przychodów ewidencjonowanych. Niemożliwe zatem będzie przejście na skalę podatkową, ani też jej kontynuowanie. 

Jakie będą stawki opodatkowania? Wszystkie przychody wynikające z prywatnego najmu będą opodatkowanie o stawkę 8,5 proc. lub 12,5 proc. Pojawia się zatem kolejne pytanie, z jaką stawkę podatnik ma zastosować? W przypadku 8,5 proc. stawka ryczałtu będzie przeznaczona dla tych osób, których przychód z najmu nie będzie przekraczał 100 tys. zł w ciągu roku. Z kolei 12,5 proc. skierowane będzie do tych wynajmujących, których przychód z mieszkania przekroczy 100 tys. zł.

Ryczałt ewidencjonowany. A co z kwotą wolną od podatku?

Podatnicy muszą jednak zachować ostrożność, bowiem wraz z przejściem na ryczałt ewidencjonowany, podatnik straci prawo do odliczania kosztów od uzyskanych przychodów z tytułu najmu. Mowa o odliczanych kosztach od remontów czy odsetkach od kredytu. Dodatkowo ta forma opodatkowania nie uwzględnia tzw. kwoty wolnej od podatku.

Przychody z tytułu najmu prywatnego mieszkania powstają w chwili, kiedy pieniądze zostaną przekazane wynajmującemu. Taki najem należy zgłosić do Urzędu Skarbowego w celu uiszczenia podatków z tytułu osiąganego dochodu.

Sonda
Mieszkasz "na swoim", czy wynajmujesz?
Pieniądze to nie wszystko. Marcin Ociepa
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze