NBP wybije nowe monety. Będą na niej Polscy Olimpijczycy [GALERIA]

2022-01-19 16:35
Olimpiada zimowa
Autor: pixabay.com Olimpiada zimowa

Narodowy Bank Polski wydał komunikat, że od 20 stycznia będzie możliwość zakupu dwóch monet kolekcjonerskich "Polska Reprezentacja Olimpijska Pekin 2022". Złota będzie miała nominał 200 zł, a srebrna nominał 10 zł. Nakład zostanie limitowany do 1200 sztuk dla złotej i 15 tys. sztuk dla srebrnej.

NBP wyemituje monety kolekcjonerskie w związku z olimpiadą w 2022

Rewers złotej monety przedstawia sylwetkę skoczka narciarskiego, otoczoną skrzącymi się płatkami śniegu. Na rewersie srebrnej monety została umieszczona sylwetka zawodniczki startującej w short tracku, a na awersie przedstawiono wizerunek Pawilonu Modlitwy o Urodzaj, będącego jednym z budynków w kompleksie Świątyni Nieba w Pekinie. Złota moneta zostanie wyemitowana w nakładzie do 1200 sztuk i będzie ją można nabyć w cenie 3900 zł brutto. Nakład srebrnej monety wyniesie do 15 tys. sztuk, a cena – 160 zł brutto. Monety będą do kupienia w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.

ZOBACZ Będzie nowy banknot i nowa moneta NBP: Obrona polskiej granicy wschodniej

Super Raport 23.11 (Goście: Marek Belka - były premier, były szef NBP oraz Krzysztof Skiba - muzyk, satyryk) Sedno Sprawy: Grzegorz Cessak

NBP o historii Polaków na igrzyskach

W dniach 4–20 lutego 2022 r. w Pekinie odbędą się XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Stolica Chin to pierwsze w historii miasto goszczące uczestników zarówno letnich, jak i zimowych igrzysk. W samym Pekinie zostaną jednak rozegrane zawody tylko w dyscyplinach „lodowych”, a miejscem „śnieżnych” będą dwa ośrodki odległe od stolicy o mniej więcej 160 km. Polska w zimowych igrzyskach debiutowała już w 1924 r., ale na pierwszy medal przyszło nam czekać aż 32 lata – do czasu gdy w Cortinie d’Ampezzo Franciszek Gąsienica Groń sięgnął po brązowy krążek w kombinacji norweskiej.

Pierwszym polskim złotym medalistą zimowych igrzysk olimpijskich był skoczek narciarski Wojciech Fortuna, zwycięzca konkursu w 1972 r. w Sapporo. To właśnie skoki narciarskie stały się dyscypliną, która w następnych zimowych startach przyniosła polskiemu sportowi najwięcej sukcesów. Medale olimpijskie indywidualnie zdobyli Adam Małysz (trzy srebrne i jeden brązowy) oraz Kamil Stoch (trzy złote), a w konkursie drużynowym Stefan Hula, Maciej Kot, Dawid Kubacki i Kamil Stoch wywalczyli brązowy medal.

Nie tylko skoki dostarczały nam olimpijskich sukcesów – nie zapominajmy o fenomenalnej biegaczce narciarskiej Justynie Kowalczyk oraz o osiągnięciach sportowców w łyżwiarstwie szybkim czy biathlonie. Przed igrzyskami w Pekinie spore nadzieje wiążemy z uprawiającą short track Natalią Maliszewską. Olimpijski sezon rozpoczęła bardzo udanie, triumfując m.in. w zawodach Pucharu Świata w… Pekinie – napisał w folderze numizmatycznym Henryk Urbaś z Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Sonda
Kupujesz monety kolekcjonerskie?

Monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem. Kolejna emisja jest zaplanowana na 27 stycznia 2022 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł „Ochrona polskiej granicy wschodniej” (temat indywidualny).

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze