Olimpiada zimowa

i

Autor: pixabay.com Olimpiada zimowa

NBP wybije nowe monety. Będą na niej Polscy Olimpijczycy [GALERIA]

2022-01-19 16:35

Narodowy Bank Polski wydał komunikat, że od 20 stycznia będzie możliwość zakupu dwóch monet kolekcjonerskich "Polska Reprezentacja Olimpijska Pekin 2022". Złota będzie miała nominał 200 zł, a srebrna nominał 10 zł. Nakład zostanie limitowany do 1200 sztuk dla złotej i 15 tys. sztuk dla srebrnej.

NBP wyemituje monety kolekcjonerskie w związku z olimpiadą w 2022

Rewers złotej monety przedstawia sylwetkę skoczka narciarskiego, otoczoną skrzącymi się płatkami śniegu. Na rewersie srebrnej monety została umieszczona sylwetka zawodniczki startującej w short tracku, a na awersie przedstawiono wizerunek Pawilonu Modlitwy o Urodzaj, będącego jednym z budynków w kompleksie Świątyni Nieba w Pekinie. Złota moneta zostanie wyemitowana w nakładzie do 1200 sztuk i będzie ją można nabyć w cenie 3900 zł brutto. Nakład srebrnej monety wyniesie do 15 tys. sztuk, a cena – 160 zł brutto. Monety będą do kupienia w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.

ZOBACZ Będzie nowy banknot i nowa moneta NBP: Obrona polskiej granicy wschodniej

Super Raport 23.11 (Goście: Marek Belka - były premier, były szef NBP oraz Krzysztof Skiba - muzyk, satyryk) Sedno Sprawy: Grzegorz Cessak

NBP o historii Polaków na igrzyskach

W dniach 4–20 lutego 2022 r. w Pekinie odbędą się XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Stolica Chin to pierwsze w historii miasto goszczące uczestników zarówno letnich, jak i zimowych igrzysk. W samym Pekinie zostaną jednak rozegrane zawody tylko w dyscyplinach „lodowych”, a miejscem „śnieżnych” będą dwa ośrodki odległe od stolicy o mniej więcej 160 km. Polska w zimowych igrzyskach debiutowała już w 1924 r., ale na pierwszy medal przyszło nam czekać aż 32 lata – do czasu gdy w Cortinie d’Ampezzo Franciszek Gąsienica Groń sięgnął po brązowy krążek w kombinacji norweskiej.

Pierwszym polskim złotym medalistą zimowych igrzysk olimpijskich był skoczek narciarski Wojciech Fortuna, zwycięzca konkursu w 1972 r. w Sapporo. To właśnie skoki narciarskie stały się dyscypliną, która w następnych zimowych startach przyniosła polskiemu sportowi najwięcej sukcesów. Medale olimpijskie indywidualnie zdobyli Adam Małysz (trzy srebrne i jeden brązowy) oraz Kamil Stoch (trzy złote), a w konkursie drużynowym Stefan Hula, Maciej Kot, Dawid Kubacki i Kamil Stoch wywalczyli brązowy medal.

Nie tylko skoki dostarczały nam olimpijskich sukcesów – nie zapominajmy o fenomenalnej biegaczce narciarskiej Justynie Kowalczyk oraz o osiągnięciach sportowców w łyżwiarstwie szybkim czy biathlonie. Przed igrzyskami w Pekinie spore nadzieje wiążemy z uprawiającą short track Natalią Maliszewską. Olimpijski sezon rozpoczęła bardzo udanie, triumfując m.in. w zawodach Pucharu Świata w… Pekinie – napisał w folderze numizmatycznym Henryk Urbaś z Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Sonda
Kupujesz monety kolekcjonerskie?

Monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem. Kolejna emisja jest zaplanowana na 27 stycznia 2022 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł „Ochrona polskiej granicy wschodniej” (temat indywidualny).

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze