Nie odbieraj połączeń z numeru +53. Orange Polska ostrzega

2017-12-30 13:05 oprac. NB
rozmowa telefon komórka ulica
Autor: Shutterstock rozmowa telefon komórka ulica

Oszuści nie próżnują i tym razem przygotowali pułapkę na wszystkich tych, którzy odbiorą telefon od numeru rozpoczynającego się cyframi +53. To prawdopodobnie połączenie z Kuby, a jego odebranie może skutkować gigantycznym rachunkiem telefonicznym.

W piątek na Twitterze rzecznik Orange Polska, Wojciech Jabczyński umieścił wpis ostrzegający przed odbieraniem połączeń, które rozpoczynają się od +53. To numer kierunkowy z Kuby. „Proszę nie oddzwaniajcie i nie dajcie się naciągnąć oszustom"- zaapelował rzecznik telekomu Wojciech Jabczyński. Losowo wybrane numery użytkowników sieci, którzy odbiorą telefon skutkują oszustwem i naciągnięciem na gigantyczne kwoty rachunku.

Polecamy: W Polsce będzie 10 mln nowych numerów telefonów komórkowych

"Numery z egzotycznych krajów, jak np. Demokratyczna Republika Konga (+243.....), czy Wybrzeża Kości Słoniowej (+225...) mogą do złudzenia przypominać krajowy numer kierunkowy, np. 22 (Warszawa), czy 24 (Płock). Koszty są jednak nieporównywalnie większe. Tym bardziej, że przestępcy często symulują sygnał rozłączenia, a jeśli nieświadomy użytkownik sam nie rozłączy rozmowy, połączenie trwa i jest nieprzerwanie taryfikowane" - przestrzega firma. "W przypadku klientów Orange Polska próby oszustw są w ostatnich dniach dokonywane z numerów z Kuby – +53 XXX XX XX" - dodaje.

Sprawdź także: Użytkownicy Iphone’ów chcą pozwać Apple za spowalnianie telefonów

Jak zablokować takie połączenia? Istnieje możliwość zablokowania połączeń międzynarodowych: wszystkich lub tylko wychodzących. Nie ma możliwości zablokowania połączeń przychodzących bądź wychodzących na konkretny numer kierunkowy przypisany do danego kraju. Użytkownicy sieci Orange mogą uruchomić blokadę za pomocą kodu *331*9999#.

 

Źródło: /Twitter /wirtualnemedia.pl /Wprost.pl