Emeryci

i

Autor: Shutterstock Waloryzacja rent i emerytur

Emerytury

Niemcy na emeryturze mają kilka mieszkań i korzystają z życia, a Polakom ledwie starcza na leki

2022-10-27 12:05

Nie jest niczym nowym, że Polacy, szukając lepszych warunków do życia, wyjeżdżają za granicę np. do sąsiednich Niemiec. Wielu z nich przekonuje myśl, że tamtejszy senior żyje pod dostatkiem, a Polakowi będącemu na emeryturze ledwo starcza na opłaty rachunków. Jak wyjaśnia portalowi Onet.pl pani Maria, “Niemcy mimo inflacji nadal korzystają z życia (...).”

Ile wynosi emerytura w Niemczech?

Obecnie średnia emerytura w sąsiednim kraju wynosi 1620,90 euro brutto w Niemczech zachodnich i 1598,40 euro brutto we wschodnich. W przeliczeniu na polską walutę jest to odpowiednio ok. 7700 tys. zł i ok. 7500 zł. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to kwota jeszcze przed opodatkowaniem, więc finalnie seniorzy otrzymują wypłatę nieco niższą. Jak podaje Federalne Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych, co piąty Niemiec ma do dyspozycji mniej niż 500 euro emerytury miesięcznie. Różnica jest też pomiędzy wypłatą dla mężczyzn i kobiet, bowiem kobiety dostają niższe emerytury ze względu na krótsze okresy składkowe. 

Seniorów w Niemczech stać na kilka mieszkań i wakacje w ciepłych krajach

Wysoka inflacja nie ominęła Niemców, jednak to jak obecnie radzą sobie seniorzy, znacznie odbiega od polskich realiów. Jak wyjaśnia portalowi Onet.pl pani Maria, w Niemczech urzędnicy państwowi, a także pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę mają co roku podnoszoną pensję. Od 1 października br. wzrosła tak również pensja minimalna do 12 euro za godzinę pracy. Tłumaczy, że starsi emeryci w Niemczech ciężko pracowali całe swoje życie, by teraz otrzymywać wysokie świadczenie emerytalne. Stać ich teraz na posiadanie kilku mieszkań, inwestują w rynek nieruchomości i żyją z wynajmu. 

W Polsce z kolei seniorzy wciąż borykają się z niskimi emeryturami i często nie starcza im na opłaty rachunków, czy kupno leków. Co więcej, wielu z nich tak samo jak i Niemcy przez wiele lat ciężko pracowali.

Sonda
Czy czekasz już na emeryturę?
Pieniądze to nie wszystko Ireneusz Dąbrowski
Najnowsze