Niemieckie linie lotnicze przejęte przez polski LOT. "To największe linie tego typu w Niemczech"

2020-01-24 13:09 ŁT
LOT Boeing 787 Dreamliner
Autor: Jan Graczyński LOT Boeing 787 Dreamliner

Polska Grupa Lotnicza - właściciel Polskich Linii Lotniczych LOT - przejmuje najpopularniejszą w Niemczech linię wakacyjną CONDOR - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Nieoficjalnie mówi się, że LOT wygrał rywalizację o Condora m.in. z amerykańskim funduszem Apollo i brytyjskim Greybull. Polska firma przejmując niemieckie linie lotnicze uratowała je przed upadkiem, które groziło Condorowi po plajcie najstarszego biura turystycznego świata Thomas Cook.

- Dzisiaj wyjątkowa okoliczność, ponieważ pokazujemy, że awans Polski do krajów dojrzałych nie jest przypadkiem. Nasze firmy przejmują potężne firmy zagraniczne. Linie Condor to największe linie tego typu w Niemczech. To bardzo odważny i rozważny krok LOT. Kilka lat temu niektórzy mówili, że LOT był do zamknięcia. Jedną z naszych pierwszych decyzji było danie mu szansy - podkreślił z dumą szef rząd Mateusz Morawiecki. 

ZOBACZ TAKŻE: LOT otwiera nowe bezpośrednie połączenia do USA. Dokąd polecimy?

Premier ogłaszając przejęcie Condora podziękował kierownictwu i pracownikom LOT. - To naprawdę znakomite osiągnięcie. LOT – w porównaniu do 2015 r. – przewozi ponad 2 razy więcej pasażerów i to jest fenomenalny przyrost - podkreślił Morawiecki. LOT i CONDOR, działające wspólnie w ramach Grupy PGL, będą jednym z wiodących podmiotów lotniczych w Europie, z najważniejszymi rynkami w Polsce i Niemczech - dodał.

Morawiecki przekonywał, że przejęcie linii Condor przez LOT zapewni liczne synergie operacyjne i kosztowe, których wartość przekroczy 60 mln euro rocznie, a w perspektywie kilku lat może sięgnąć nawet 100 mln euro.

- Przejęcie Condora doskonale wpisuje się w strategię PGL. Transakcja ta zabezpiecza również przyszłość Condora i gwarantuje stabilność i nowe perspektywy rozwoju pracownikom, klientom i partnerom biznesowym tej linii. Chcemy rozwijać ikoniczną markę Condora w Niemczech i wprowadzić ją także na nowe rynki w Europie. Serdecznie witamy wszystkich pracowników Condora w rodzinie PGL i zapraszamy ich do wspólnego tworzenia jednej z największych grup lotniczych w Europie – powiedział Rafał Milczarski, prezes zarządu PGL.

- Ekspansja LOT jest symboliczna i napawa nas dumą. Skuteczne zdobywanie rynków zagranicznych jest jednym z najważniejszych ogniw „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. Dziś polska gospodarka i krajowe firmy nie mają kompleksów. LOT jest trochę, jak polska gospodarka. Nie jest największy w Europie, może za kilka dekad to nastąpi, ale dynamicznie się rozwija. Budowa oszczędności krajowych polega na zmniejszaniu uzależnienia od zagranicy - wyjaśnił szef rządu.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Te linie lotnicze najczęściej odrzucają wnioski o odszkodowanie [RANKING]

LOT i Condor będą wspólnie tworzyć jedną z wiodących europejskich grup lotniczych, przewożącą łącznie około 20 mln pasażerów rocznie. Jak podaje PAP, transakcja ma się zakończyć do końca kwietnia 2020 roku, po uzyskaniu niezbędnych zgód organów antymonopolowych i opuszczeniu przez Condor procedury ochronnej. 

Najnowsze