Obniżka cen biletów PKP

i

Autor: Materiały prasowe; Shutterstock Obniżka cen biletów PKP

Bilety PKP

Niższe ceny biletów w PKP Intercity od 1 marca! O ile potaniały po obniżce?

2023-03-01 10:35

Po wielu zawirowaniach z cenami biletów PKP Intercity - cennik po raz kolejny uległ zmianie. Od 1 marca 2023 roku ceny biletów zostały ponownie obniżone. Jak teraz prezentuje się nowy-stary cennik?

Od środy, 1 marca br. ceny biletów w PKP Intercity spadną do poziomów sprzed podwyżki wprowadzonej 11 stycznia tego roku. Ceny bazowe na połączenia kategorii TLK i IC będą średnio o około 11 proc. niższe, zaś dla kategorii EIC i EIP – średnio o około 15 proc.

Cennik PKP Intercity. Podwyżka cen biletów wywołała niemałe zamieszanie

Od 11 stycznia obowiązywał nowy cennik biletów PKP Intercity. Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Pendolino wzrosły średnio o 17,8 proc., w pociągach EIC o 17,4 proc., a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8 proc. Podwyżkę cen biletów przewoźnik uzasadniał wzrostem cen prądu.

Ta decyzja spotkała się ze znaczącym niezadowoleniem wśród pasażerów i wywołała niemałe zamieszanie w świecie politycznym. Po oskarżeniach ze strony opozycji do akcji wkroczył rząd. "Oczekujemy od PKP podjęcia działań o charakterze organizacyjnym, wprowadzenia odpowiednich planów sprzedażowych, które przełożyłyby się na lepszą ofertę cenową" - mówił rzecznik rządu Piotr Müller.

Dodatkowe wsparcie dla PKP Intercity

Do dyskusji ws. cen biletów włączył się również premier Mateusz Morawiecki. "W celu wyrównania przychodów po wycofaniu się z podwyżki cen biletów na pociągi kategorii TLK oraz IC spółka PKP Intercity otrzyma w najbliższych tygodniach dodatkowe 50 mln zł wsparcia z budżetu państwa w celu złagodzenia znaczącego wzrostu kosztów prowadzenia usługi przewozowej, m.in. z powodu wzrostu cen energii elektrycznej" - poinformował rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś cytowany przez Business Insider.

Bilety PKP Intercity. Nowy cennik obowiązuje od 1 marca 2023

Zmiany w cennikach zaczynają obowiązywać od 1 marca 2023 roku - w czterech markach należących do PKP Intercity:

  • Twoje Linie Kolejowe (TLK)
  • InterCity (IC)
  • Express InterCity (EIC)
  • Express InterCity Premium (EIP)

Ceny bazowe na połączenia kategorii TLK i IC mają być niższe średnio o ok. 11 proc. niższe, natomiast dla kategorii EIC i EIP – średnio o ok. 15 proc.

Z przytoczonego przez Business Insider przykładu wynika, że "po podwyżkach za przejazd najszybszym polskim pociągiem w drugiej klasie na odcinku Wrocław-Warszawa trzeba było zapłacić 199 zł. Dziś jest to 169 zł, czyli podobnie jak przed podwyżką".

Niższe ceny biletów. Co dalej?

Z informacji przekazanych przez PKP Intercity wynika, że w ślad za niższymi cenami biletów jednorazowych obniżone będą także ceny biletów odcinkowych, Kart Intercity (uprawniających do nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity w dowolnych relacjach), jak również opłat za przewóz roweru, psa oraz bagażu.

Sonda
Czy podróżujesz kolejami PKP Intercity?
Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze