Pociąg PKP Intercity

i

Autor: Pixabay Droższe przejazdy pociągami w 2023 r. PKP podnosi ceny

Bilety PKP

Rząd zaskoczony podwyżką biletów w PKP Intercity. Może odciąć ich od pieniędzy

2023-01-24 7:49

Niedawno PKP Intercity podniosło ceny biletów o kilkanaście procent - co jak pisze Dziennik Gazeta Prawna - miało zaskoczyć rządzących. Jak podaje informator gazety ze środowiska rządowego, kolejne dofinansowanie spółki od rządu będzie uzależnione m.in. od tego, czy PKP obniży ceny biletów.

Sam rząd nie spodziewał się podwyżek biletów w PKP Intercity

Jak podaje dziennik, "rządzący nie ukrywają, że kilkunastoprocentowe podwyżki dla pasażerów ogłoszone przez PKP Intercity zaskoczyły ich". "Jeszcze w październiku, listopadzie, gdy opracowywano budżet na 2023 r., przedstawiciele spółki kolędowali po dodatkowe pieniądze, więc dorzuciliśmy im kilkaset milionów złotych. A teraz, w roku wyborczym, wycięli nam taki numer" – przyznaje rozmówca gazety z KPRM.

Teraz, jak słyszymy, rząd rozważa kolejną transzę pomocy publicznej dla spółki, ale obwarowaną warunkami. W grę wchodzi nawet kwota 200–300 mln zł, choć na taki ruch zapewne musiałaby się zgodzić Bruksela - czytamy.

PKP Intercity musi obniżyć ceny biletów, żeby dostać wsparcie z rządu

- Ale najpierw niech PKP znajdzie oszczędności u siebie i zwiększy efektywność. Już im np. wskazaliśmy lukę w systemie elektronicznej rezerwacji biletów, wskutek której część składów jeździ pusta. Tyle że łatanie tej luki trwa już kilka miesięcy. Poza tym czemu by nie wprowadzić obniżki cen biletów na najmniej oblegane dziś składy? - mówi w w rozmowie z "DGP" osoba z rządu.

Nasi rozmówcy chcą, by sprawa się rozstrzygnęła jeszcze w tym miesiącu. I żeby rezultatem były tańsze bilety. Jednocześnie słyszymy, że nie ma szans na obniżkę VAT, co postuluje m.in. opozycja - czytamy.

Nasz specjalny wysłannik do Davos Hubert Biskupski ujawnia
Sonda
Czy podróżujesz kolejami PKP Intercity?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze