Bilety PKP Intercity droższe po Polsce niż do Niemiec.

i

Autor: Shutterstock Bilety PKP Intercity droższe po Polsce niż do Niemiec.

Transport kolejowy

Czesi płacą mniej za te same bilety na pociąg niż Polacy! Reakcja PKP Intercity szokuje!

2023-01-20 14:12

Polskie bilety na ten sam pociąg dużo droższe niż w Czechach - alarmuje RMF24. Jak informuje radio, za bilet na pociąg PKP Intercity z Rybnika do czeskiego Bohumina trzeba zapłacić ponad 94 złote. Jeśli tym samym składem jedziemy w drugą stronę i wsiadamy w Czechach - cena na tej trasie jest niemal cztery razy niższa. Tłumaczenie PKP wprawia w osłupienie!

PKP Intercity w Polsce za prawie 100 zł, w Czechach niecałe 25 zł, czyli kolejowe nonsensy

Bilet na pociąg PKP Intercity z Rybnika do czeskiego Bohumina kosztuje dokładnie 94 złote 33 grosze. Za przejazd w drugą stronę trzeba zapłacić 125 koron czeskich: to niespełna 25 złotych -podaje radio, o co zapytali dziennikarze tej stacji, PKP Intercity.

Portal RMF24 cytuje Agnieszkę Urbańską z biura prasowego PKP Intercity, która twierdzi, że różnica w cenie biletu wynika z tego, że każdy przewoźnik ma swój system sprzedaży biletów. Można wejść zarówno w jeden, jak i drugi system internetowy, sprawdzając oferty. 

Na pytanie to, dlaczego polskie bilety na ten sam pociąg są droższe niż w Czechach, dziennikarz został odesłany do komunikatu o wysokich cenach prądu i do rzecznika PKP Intercity, który z urlopu wróci za ponad dwa tygodnie - w lutym. 

Do tego czasu tańszych biletów w Polsce można szukać jeszcze w ofertach promocyjnych. Tu trzeba jednak liczyć na szczęście i kupować bilety z wyprzedzeniem. Można też sprawdzać czeskie strony internetowe i tam szukać okazji. 

Jak informuje RMF24, Agnieszka Serbeńska z PKP Intercity dodaje, że jest przewoźnikiem dalekobieżnym. To nie jest oferta dla przejazdów lokalnych, regionalnych- stwierdziła. 

Według portalu RMF24, lokalnego połączenia na odcinku Rybnik-Bohumin nie ma jednak od prawie 2 lat. Wtedy pociągi zniknęły z powodu pandemii, a potem nie wróciły, bo zmieniły się przepisy. Tabor kolejowy musi spełnić dodatkowe warunki. To kosztowałoby półtora miliona złotych - tłumaczy Maciej Zaremba z Kolei Śląskich.

PKP Intercity chce sprzedawać bilety międzynarodowe przez internet. Trwają prace

Serbeńska z PKP Intercity w rozmowie z Super Biznesem wyjaśnia, że  w internetowym systemie sprzedaży biletów eIC bilety można zakupić z oferty SuperPromo International.

-W jej ramach udostępniamy bilety w 5 szczeblach cenowych, po wyczerpaniu jednego szczebla cenowego system automatycznie sprzedaje bilety z kolejnego - droższego. Po wyczerpaniu puli biletów promocyjnych, w połączeniach na odcinku Rybnik – Bohumin możliwy jest ich zakup w cenach podstawowych w kasach biletowych- mówi Serbeńska i dodaje, że SuperPromo International jest ofertą atrakcyjną cenowo dla podróży w dłuższych relacjach. W krótszych, jak np. Katowice – Bohumin czy Rybnik – Ostrawa, korzystniejsza jest dostępna w kasach oferta Visit Ostrava.

Według informacji, które uzyskał Super Biznes, zakup biletu możliwy jest na 1 dzień przed odjazdem. Bilet w zryczałtowanej cenie kosztuje 6 euro i jest ważny w relacjach ze wszystkich stacji na odcinku od Katowic do Chałupek, do stacji Bohumin oraz Ostrava (przekroczenie granicy jest warunkiem koniecznym do skorzystania z tej oferty). Cena biletu na pociąg, w którym nie obowiązuje oferta Visit Bohumin wg. taryfy standardowej dostępnej w kasach biletowych w relacji z Rybnika do Bohumina wynosi 9,90 euro.

-Obecnie trwają prace nad możliwością sprzedaży przez Internet biletów na połączenia międzynarodowe wg. taryfy podstawowej, dotąd dostępnych wyłącznie w kasach. Po rozszerzeniu systemu internetowej sprzedaży e-IC o możliwość nabycia takich biletów, będą dostępne zarówno ceny biletów SuperPromo International, jak i standardowej w komunikacji międzynarodowej z możliwością porównania ceny i warunków handlowych oraz z opcją wyboru najkorzystniejszej oferty- komentuje Serbeńska z PKP Intercity.

Prezes PKP Intercity twierdził, że nie będzie podwyżek

Podczas Forum w Karpaczu, we wrześniu ub.r. Super Biznes zapytał wprost czy w związku z rosnącymi cenami energii należy spodziewać się cięć w siatce połączeń i wzrostu cen biletów. Wtedy prezes Chraniuk odpowiedział, że wręcz odwrotnie, szykowane są promocje, tak aby przyciągnąć jeszcze więcej pasażerów. Po 4 miesiącach jak widać nie udało się utrzymać atrakcyjnych cen. 

Karpacz 2022: Marek Chraniuk
Sonda
Czy po podwyżce cen biletów będziesz jeździć pociągami?
Najnowsze