Deutsche Bahn i Pendolino

i

Autor: SHUTTERSTOCK, Marek Kudelski/SUPER EXPRESS Deutsche Bahn i Pendolino

Bilety kolejowe

Niemcy zarabiają 3 razy więcej niż Polacy, a płacą za bilety kolejowe grosze. Gigantyczne różnice w cenach

2023-01-10 14:56

Niedawno PKP Intercity ogłosiło nowe - rzecz jasna - wyższe stawki za przejazdy. Jak wyliczył Business Insider, wygląda na to, że ceny przejazdów pociągiem w Polsce są droższe niż w Niemczech. A jak warto przypomnieć, Niemcy zarabiają średnio aż trzy razy więcej niż Polacy.

Przejazdy międzymiastowe PKP Intercity w Polsce droższe niż w Niemczech?

O podwyżkach cen biletów w PKP Intercity pisaliśmy tutaj. Najwięcej podrożał przejazdy Pendolino. Business Insider podaje przykładowy przejazd z Warszawy do Krakowa, który kosztował 169 zł, a teraz kosztuje niemal 200 zł, oczywiście w drugiej klasie. Pierwsza klasa kosztuje ponad 300 zł. Portal porównuje długość trasy do połączenia Berlin-Hamburg, ze względu na podobne odległości i podkreśla, że to również dwa największe miasta w kraju.

Jak się okazuje, wyjazd pociągiem DB z Berlina do Hamburga 20 stycznia kosztowałby niecałe 40 euro, czyli ok. 187 zł, do tego przejazd będzie szybszy niż PKP. Pendolino za niecałe 200 zł jedzie przez 2,5 godziny, a Express DB za 40 euro godzinę i 40 minut. Portal wskazuje również na inne połączenia, ekspres EIP jadący z Rzeszowa do Warszawy ponad 4 godziny kosztuje 224 zł, a porównywalna podróż w Niemczech (Berlin - Erfurt) pociąg jedzie poniżej 2 godzin i kosztuje 35,9 euro, czyli ok. 168 zł.

Nie zawsze bilet w Niemczech będzie tańszy. Trzeba jednak spojrzeć na zarobki

Portal zauważa jednak, że ceny niemieckich biletów nie są stałe i ceny mogą zależą od zainteresowania innych klientów danym biletem, godziny etc. Ponadto czasami trzeba dopłacić za rezerwację miejsca. Ponadto jak wskazuje Business Insider zupełnie inaczej wyglądają ceny przejazdów regionalnych. W Polsce za trasę Poznań-Gniezno Kolejami Wielkopolskimi zapłacimy niecałe 20 zł, a w Niemczech za przejazd Berlin-Brandenburg an der Havel to już 35 zł. 

Jeśli weźmiemy pod uwagę zarobki Polaków i Niemców, dysproporcja cenowa zdaje się być jeszcze większa. Minimalna stawka godzinowa w Niemczech w 2023 roku to 12 euro (ok. 56,30 zł), a w Polsce wynosi 19,70 zł. Tym samym Niemcy otrzymywali 2100 euro brutto (ok. 9851,82 zł) miesięcznie. W Polsce płaca minimalna wynosi 3490 zł brutto.

Oświadczenie PKP Intercity

PKP Intercity na nasz artykuł zamieszczając wyjaśnienie o kształtowaniu cen biletów na przejazdy. Zamieszczamy je poniżej:

Od 4 maja 2022 roku system dynamicznego zarządzania cenami obowiązuje także we wszystkich pociągach PKP Intercity. Wcześniej, od 2021 roku, objęte nim były pociągi ekspresowe EIP i EIC. Rozszerzenie na początku maja 2022 r. oferty Promo na wszystkie kategorie pociągów, w tym także kategorii ekonomicznych IC i TLK, spowodowało znaczny wzrost zainteresowania usługami PKP Intercity, którego byliśmy świadkami w ubiegłym roku. Dzięki ofercie opartej na dynamicznym systemie zarządzania ceną możliwe stały się podróże w cenach niższych niż do tej pory. Na najpopularniejszych trasach, takich jak z Warszawy do Krakowa, Trójmiasta, Katowic czy Poznania, ceny biletów zaczynały się od 19 zł. Z kolei podróże ze stolicy do Łodzi, Lublina czy Białegostoku stały się możliwe już za 14 zł.

Od maja pociągi kategorii ekonomicznych TLK i IC zyskały dwa dodatkowe progi promocyjne. Ujednolicenie oferty sprawiło, że bilety na połączenia wszystkich kategorii są podzielone teraz według pięciu poziomów promocji: Super Promo, Promo Plus, Promo 45 (bilety tańsze o 45% od ceny bazowej), Promo 30 (tańsze o 30%) i Promo 15 (tańsze o 15%). Dostępność poszczególnych biletów promocyjnych zależy od popularności danego pociągu. W ramach ogólnodostępnej oferty Promo wystarczy więc czasami wybrać pociąg o nieco mniej popularnej godzinie, by kupić dużo tańszy bilet.

Pieniądze to nie wszystko Marlena Maląg
Sonda
Czy podróżujesz kolejami PKP Intercity?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze