Jacek Sasin

i

Autor: Tomasz Golla/SE "To daje nam nadzieję, że ambitne cele unijnej polityki klimatycznej zostaną zrealizowane bez obciążania polskiego społeczeństwa" - powiedział wicepremier Jacek Sasin.

Polak będzie zarabiał tyle, co Niemiec? Kiedy spełni się obietnica Sasina

2022-05-26 13:44

Niedawno wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin stwierdził, że jeśli damy partii rządzącej trochę czasu, to nasze zarobki dogonią Niemieckie. Obecne różnice średnich płac w Niemczech, a Polsce są ogromne, w przeliczeniu na polską walutę przeciętny Niemiec zarabia kilkanaście tysięcy złotych (choć oczywiście trzeba brać pod uwagę wartość nabywcza pieniądza). Jak szybko spełni się obietnica Jacka Sasina?

Sasin: zarobki Polaków dogonią niemieckie płace. Jak długo będziemy na to czekać?

- Niestety nie zarabiamy jeszcze tyle co Niemcy. Proszę jednak dać nam trochę czasu a i do tego doprowadzimy - stwierdził Jacek Sasin, odpowiadając na pytanie Interii o stosunek polskich zarobków do cen paliwa (więcej pisaliśmy o tym tutaj). Średnie wynagrodzenie w Niemczech wyniosło w 2021 roku 4100 euro brutto, czyli ok. 18 896 zł. Dla porównania w Polsce średnie miesięczne wynagrodzenie wyniosło w 2021 roku 4944,79 zł brutto, a tempo wzrostu wynagrodzeń wyniosło 3 proc. Jednak teraz z powodu m.in. wysokiej inflacji obserwujemy znaczny wzrost wynagrodzeń, tzn. obecnie przeciętna płaca wynosi 6626,95 zł brutto, a wzrost wynosi 14,1 proc.

Iwona Duda, PKO BP, Pieniądze to nie wszystko

Przy założeniu, że ogromny wzrost wynagrodzeń na poziomie 14,1 proc. w skali roku się utrzyma, w kwietniu 2029 przeciętna płaca w Polsce wynosiła by ok. 18 950 zł, czyli w teorii dogonilibyśmy Niemcy za 7 lat. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że prawdopodobnie taka dynamika płac długo się nie utrzyma, ponadto zarobki w Niemczech również będą rosnąć (choć zapewne w niższym tempie). Należy również pamiętać inflacji oraz sile nabywczej pieniądza. Ponadto wojna na Ukrainie, czy pandemia koronawirusa pokazały, że trudno przewidywać sytuację gospodarczą w dłuższej perspektywie. Tak więc prawdopodobnie w 2029 roku statystyczny Niemiec wciąż będzie mógł pozwolić sobie na więcej niż statystyczny Polak. Niemniej "na papierze" kwota w teorii mogłaby się zgadzać. A co na ten temat sądzą ekonomiści?

Kiedy polskie płace dogonią niemieckie? Jacek Sasin srogo się przeliczył

Jak w 2019 roku wyliczyli naukowcy ze Szkoły Głównej Handlowej, przy utrzymaniu PKB z lat 1990-2018, polskie PKB dogoni Niemcy dopiero w 2040 roku. Gdy spojrzymy na nowsze dane, to pod koniec 2021 roku Warsaw Enterprise Institute prognozował, że przy utrzymaniu tempa doganiania Niemiec z ostatniej dekady, najprędzej osiągniemy podobny poziom życia za 34 lata (czyli około 2055 roku - badanie zostało opublikowane w roku 2021). 

Uwzględniono wysokie wyniki eksportu Polski związane z pandemią w 2020 roku, który przyśpieszyły wzrost gospodarczy kraju nad Wisłą. Warto jednak poczekać na prognozy pod koniec tego roku, które mogą zmienić układ sił w Europie w związku z odejściem wspólnoty europejskiej od rosyjskich surowców oraz spodziewanym w wakacje światowym spowolnieniem gospodarczym. Jednak na ten moment realizacja obietnicy Jacka Sasina zdaje się mało możliwa do realizacji. Chyba, że mówiąc "trochę czasu", miał na myśli aż trzy dekady.

Sonda
Czy zapowiedź Jacka Sasina ma szansę się spełnić?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze