Pieniądze/banknoty/banki/finanse

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Polacy mają zarabiać tyle, ile Niemcy! Wicepremier Sasin składa obietnice

2022-05-24 15:18

Przeciętna pensja w Polsce to ok. 6,6 tys. zł brutto. Natomiast przeciętna pensja w Niemczech przekracza 4 tys. euro miesięcznie czyli ponad 18 tys. zł. – Zgoda, niestety nie zarabiamy jeszcze tyle co Niemcy. Proszę jednak dać nam trochę czasu a i do tego doprowadzimy – zadeklarował w wywiadzie dla Interii wicepremier Jacek Sasin. Odniósł się w ten sposób do wysokich cen paliw.

Zarobki Polaków

Jacek Sasin zaznaczały, że Polacy zarabiają relatywnie mniej od obywateli Europy Zachodniej. Zastrzegł jednocześnie, że właśnie z tego powodu rząd wprowadził tarczę antyinflacyjną. - To nie jest powiedzenie "jest ok, a narzekacie". Wiemy, że to jest problem. Wiemy również, że Polacy zarabiają relatywnie mniej do obywateli Europy Zachodniej. Ale właśnie dlatego rząd wprowadzał tarczę antyinflacyjną i wiele innych działań - wyjaśnił wicepremier.

Dodał, że państwo ścięło do minimum podatki pośrednie i akcyzę, by złagodzić wzrosty cen na stacjach. - Wszędzie paliwo jest droższe, niekiedy litr benzyny kosztuje ponad 11 zł, a w Polsce nieco ponad 7. To znacząca różnica. Absolutnie do minimum ścięliśmy podatki pośrednie, akcyzę, czyli to, co państwo może zrobić. Niżej już nie zejdziemy - powiedział wicepremier Jacek Sasin w Interii.pl.

EKG 2022. Polska 2050 Paweł Borys, Czy Polska zbankrutuje przez wojnę?

Wynagrodzenie jak w Niemczech

Jak przyznał Jacek Sasin we wtorek w rozmowie z portalem Interia.pl, tańsze paliwo niż Polska mają m.in. Węgry, co zdaniem wicepremiera wynika z tego, że Viktor Orban zastosował zupełnie nadzwyczajne środki, czyli zaczął regulować ceny paliw ustawowo. Taniej tankuje się również w Turcji.

Pytany, ile wynosi średnie wynagrodzenie w Niemczech i ile litrów paliwa można za to kupić, minister zaznaczył, że niestety nie zarabiamy jeszcze tyle co Niemcy. "Proszę jednak dać nam trochę czasu, a i do tego doprowadzimy" - powiedział w rozmowie z portalem.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Najnowsze