Bilety lotnicze tańsze niż przejazd PKP

i

Autor: Shutterstock Bilety lotnicze tańsze niż przejazd PKP

Podwyżki cen biletów

To skandal! Bilety lotnicze tańsze niż przejazd PKP!

2023-01-11 16:36

Podwyżka biletów PKP Intercity odbiła się szerokim echem w Polsce. Posłanka Lewicy Pola Matysiak w programie "Pieniądze to nie wszystko" stwierdziła, że w niektórych przypadkach taniej wyjdzie taniej nawet przelot samolotem niż przejazd pociągiem! Zdecydowaliśmy się zweryfikować tę tezę i porównać ceny przelotów i przejazdów pociągami.

Bilety pociągowe droższe od samolotowych?

PKP Intercity ogłosiło podwyżki cen biletów, które wchodzą w życie 11 stycznia 2023 roku. Po podwyżkach okazuje się, że ceny przejazdów mogą być momentami nawet wyższe niż w Niemczech, w których przecież zarabia się przeciętnie dużo więcej niż w Polsce. Uwagę na horrendalne ceny zwróciła również posłanka Pola Matysiak z Lewicy w programie "Pieniądze to nie wszystko" Superbiznesu. Stwierdziła, że ceny biletów pociągowych potrafią być droższe niż przelot samolotem na tej samej trasie.

- Tych podwyżek nie powinno być. Pasażerowi zostali poinformowani tylko z tygodniowym wyprzedzeniem, to dotknie tylko wszystkich pasażerów [...] na każdej trasie zapłacimy więcej. [...] W tanich liniach lotniczych, z Gdańska do Krakowa można było za 214 zł znaleźć bilet lotniczy na piątek 13 stycznia. A bilet na pociąg na tej trasie kosztuje 264 zł, a pierwsza klasa 404 zł - mówiła posłanka Matysiak w rozmowie z Hubertem Biskupskim.

Czy tak jest naprawdę? Sprawdziliśmy. W godzinach, w których posłanka to podawała - faktycznie były takie ceny. Jednak wieczorem różnica była większa, bo bilet lotniczy kosztował 553,44 zł - prawdopodobnie dlatego, że zostało już tylko jedno miejsce w samolocie. Bilety Intercity kosztowały tyle samo co przedtem (264 zł za drugą klasę i 404 zł za pierwszą). Sprawdźmy jednak odleglejsze terminy, np. 3 lutego, czyli pierwszy piątek w drugim miesiącu roku.

Cena biletu lotniczego z Gdańska do Warszawy wyniosła 220 zł. Wylot rozpocząłby się o 15:25 i trwał do 16:35, czyli nieco ponad godzinę. Jest to oczywiście klasa ekonomiczna. Tymczasem bilet na pociąg EIP o godzinie 14:59 (przyjazd o 20:31) kosztowałby 264 zł w drugiej klasie, a 343 zł w pierwszej klasie. Ponadto podróż trwałaby znacznie dłużej, bo aż 5 godzin! Aby jednak oddać sprawiedliwość PKP Intercity, tak jak sprawdziliśmy najtańszy lot, sprawdzimy też najtańszy przejazd. 3 lutego trasę Gdańsk - Kraków możemy pokonać pociągiem o 10:10 typu TLK, za 67,90 zł w drugiej klasie i za 127 zł w pierwszej klasie. Przejazd trwałby jednak niemal 7 godzin, bo na miejscu bylibyśmy o 16:53.

Czy ceny biletów pociągowych mogą być niższe?

PKP Intercity podwyższając ceny biletów pociągowych tłumaczyło, że korekta cen wynika z wyższych kosztów działalności, w szczególności cen prądu, więc statystyczny koszt przewozu jednego pasażera drastycznie wzrósł. Pola Matysiak w programie "Pieniądze to nie wszystko" wskazała rozwiązanie tej sytuacji.

- Można by wprowadzić zerową stawkę VAT na bilety, tak jak na żywność w tarczy antyinflacyjnej. Oczywiście stawka obowiązywałaby wszystkich przewoźników. Finlandia zrobiła to z początkiem tego roku. [...] lub obniżenie stawki dostępu do infrastruktury kolejowej, którą płacimy w każdym bilecie, takie rozwiązanie było m.in. w Holandii, czy Niemczech - powiedziała posłanka.

Jak zapowiedziała Matysiak, w sprawie podwyżek cen biletów została złożona interpelacja do ministerstwa infrastruktury, a gdy uzyska odpowiedzi, powinna zaproponować rozwiązania.

Pieniądze to nie wszystko Paulina Matysiak
Sonda
Czy po podwyżce cen biletów będziesz jeździć pociągami?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze