Nowa ustawa reprywatyzacyjna. Ile pieniędzy rząd przeznaczy na rekompensaty?

2017-11-27 16:09
Kamienice
Autor: Tomasz Gola/Super Express Kamienice

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wypłacić byłym właścicielom kamienic utraconych wskutek aktów nacjonalizacyjnych oraz ich spadkobiercom miliardy złotych. Zamierza utworzyć specjalny fundusz, do którego będą trafiać pieniądze na rekompensaty.

Rząd chce wygospodarować 30 mld zł na wypłatę rekompensat dla byłych właścicieli kamienic oraz ich spadkobierców, którzy utracili nieruchomości na podstawie dekretów wydanych po II wojnie światowej – donosi „Rzeczpospolita". Taki zapis pojawił się w nowym projekcie nowelizacji tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej, czyli ustawy o zrekompensowaniu niektórych krzywd wyrządzonych osobom fizycznym wskutek przejęcia nieruchomości lub zabytków ruchomych przez władze komunistyczne po 1944 r. Po konsultacjach międzyresortowych i społecznych przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało kolejny projekt. Co ciekawe, poprzedni jest autorstwa tego samego resortu.

Zobacz też: Reprywatyzacja w Warszawie. Gronkiewicz-Waltz ostro o komisji weryfikacyjnej

Ustawa zakłada, że zostanie utrzymany podział na na fundusz rekompensacyjny i reprywatyzacyjny. Ministerstwo Sprawiedliwości chce sięgnąć po pieniądze na rekompensaty do kieszeni samorządów. Gminy mają wpłacać na fundusz równowartość połowy rekompensaty przysługującej byłym właścicielom kamienic i ich spadkobiercom za te nieruchomości, z których korzystają samorządy. Do funduszu powinna również trafiać część dochodów samorządów pochodzących ze sprzedaży nieruchomości, rocznych opłat za użytkowanie wieczyste czy z czynszu dzierżawnego najmu – podaje gazeta. Jak tłumaczy resort, gminy i tak zyskają na zmianach, ponieważ tysiące postępowań, w których występują jako właściciele nieruchomości, zostaną umorzone.

Polecamy: REPRYWATYZACJA. Sejm przyjął ustawę dot. komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

Dziennik ustalił, że pieniądze powinny być wypłacane w transzach. Pierwsza z nich ma wynieść 4 mld zł i zostać wypłacona w 2018 r., w 2019 r. wypłata sięgnie 6 mld zł, w 2020 r. - 4 mld zł, w 2021 r. - 4 mld zł, a w 2022 r. - 2 mld złotych. Na wypłaty rekompensat będą mogli liczyć wyłącznie obywatele Polski, których nieruchomości przejęto „faktycznie, ale z naruszeniem przepisów o reformie rolnej" - informuje rp.pl. A to oznacza, że o rekompensaty nie będą mogli starać się byli właściciele dawnych majątków ziemskich, dworków, pałaców czy parków – ocenia cytowany przez serwis adwokat, Maciej Obrębski.

Może cię zainteresować: [REPRYWATYZACJA] Była urzędniczka zarobiła na reprywatyzacji 46,1 mln zł?

Nowy projekt ustawy zmienia też zasady zwrotu dzieł sztuki. W tym przypadku wnioski należy składać do wojewódzkiego konserwatora zabytków, podczas kiedy pierwotnie miał je przyjmować wojewoda. Zgodnie z ustawą termin przedawnienia roszczeń z tytułu zwrotu dzieł sztuki będzie liczony od 1 stycznia 1990 roku. W rezultacie większość roszczeń związanych z rzeźbami czy obrazami prawdopodobnie się przedawni.

Oprac. na podst. rp.pl, bankier.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze