Ustawa o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa została przyjęta przez Sejm stosunkiem głosów 252 do 144. O odrzucenie projektu ustawy wnioskowały PO i Nowoczesna. Ustawę przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. W listopadzie ur. projekt ustawy został przyjęty przez rząd.
Zobacz także: REPRYWATYZACJA: ponad 38 mln zł wpłynęło na konto siostry znanego adwokata
Sejm przyjął dziewięć poprawek do ustawy. Zgodnie z jedną z nich każdy członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji będzie miał rangę sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Nie oznacza to, że członkowie komisji będą w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Przeczytaj również: [REPRYWATYZACJA] Była urzędniczka zarobiła na reprywatyzacji 46,1 mln zł?
Na czele komisji ma stać wiceminister sprawiedliwości lub MSWiA. Pozostałych ośmiu członków będzie powoływał Sejm. W gestii komisji będzie utrzymanie lub uchylenie decyzji reprywatyzacyjnej. Decyzja będzie mogła być skierowana do ponownego rozpatrzenia przez organ, który ją wydał. Jeżeli komisja stwierdzi, że decyzja reprywatyzacyjna narusza prawo, będzie mogła nałożyć na osobę, która odniosła z tego tytułu korzyści, obowiązek zwrotu pobranego świadczenia (równowartość nieruchomości).
Opra. na podst. rmf24.pl, wiadomosci.onet.pl