Dowód osobisty

i

Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nowe dowody osobiste. Ile kosztuje wymiana dowodu osobistego?

2021-07-29 12:43

Od 2 sierpnia br. miały być wydawane nowe dowody osobiste - z odciskami palców i podpisem posiadacza. Z powodu zastrzeżeń ABW do urządzeń pobierających linie papilarne, termin wprowadzenia nowych dowodów osobistych został przesunięty. Mimo to, od wtorku 27.07 nie złożymy już wniosku o wyrobienie nowego dokumentu przez internet! Gdzie, jak i za ile wyrobimy dowód osobisty?

Nowe dowody osobiste. Od kiedy?

Pierwotnie nowe dowody osobiste zawierające odcisk palca i podpis właściciela miały być wydawane od 2 sierpnia 2021 roku. Zmiana w przepisach wynika z dostosowania się do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego. Nowy element na dowodach osobistych sprawił, że wnioskowanie o dokument nie będzie już możliwe drogą internetową - złożenie odcisku palca wymaga wizyty w urzędzie. Według ABW zmówione urządzenia pobierania linii papilarnych stwarzają potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa informacji. Dlatego KPRM musi wyłonić nowego dostawcę sprzętu, a zmiany muszą zostać przesunięte. Mimo to, od 27 lipca osoba ubiegająca się o dowód będzie musiała osobiście złożyć wniosek o jego wydanie w dowolnym urzędzie gminy na terenie kraju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Loteria szczepionkowa: Kto wygrał 50 tys. zł? Wyniki losowania

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!

Senat poparł w piątek bez poprawek pilną nowelizację, która przesunie termin wdrożenia dowodów osobistych z odciskami palców i podpisem posiadacza. Nowe dowody miały być wydawane od 2 sierpnia. Po noweli dzień ten określony zostanie w osobnym komunikacie.

Regulacja wprowadzi do e-dowodów (dowodów z warstwą elektroniczną) drugą cechę biometryczną, tj. dwa odciski palców w formatach cyfrowych. Pierwsza cecha, którą zawierają e-dowody wydawane od marca 2019 roku, to wizerunek twarzy. Do warstwy graficznej dowodów powróci zaś podpis posiadacza. Zarówno odciski palców, jak i podpis znajdą się w dowodach osób powyżej 12. roku życia (wyłączywszy osoby, w przypadku których pobranie odcisków lub złożenie podpisu jest niemożliwe). Osoby poniżej 12. roku życia będą mogły zatem wnioskować o dokument online.

Sonda
Co sądzisz o ew. obowiązku szczepienia się na Covid-19?

Ile kosztuje wyrobienie lub wymiana dowodu osobistego?

Wnioskując o wydanie dowodu osobistego, nie należy martwić się o koszty. Taki dokument wydawany jest bezpłatnie, zarówno osobom wnioskującym po raz pierwszy, jak i w przypadku jego wymiany. Zmiany w dowodach osobistych nie powodują konieczności wymiany dotychczas posiadanych dokumentów. Będą one ważne przez okres, na jaki zostały wydane.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze