Nowe dowody osobiste. Ile kosztuje wymiana dowodu osobistego?

2021-07-29 12:43
Dowód osobisty
Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Od 2 sierpnia br. miały być wydawane nowe dowody osobiste - z odciskami palców i podpisem posiadacza. Z powodu zastrzeżeń ABW do urządzeń pobierających linie papilarne, termin wprowadzenia nowych dowodów osobistych został przesunięty. Mimo to, od wtorku 27.07 nie złożymy już wniosku o wyrobienie nowego dokumentu przez internet! Gdzie, jak i za ile wyrobimy dowód osobisty?

Nowe dowody osobiste. Od kiedy?

Pierwotnie nowe dowody osobiste zawierające odcisk palca i podpis właściciela miały być wydawane od 2 sierpnia 2021 roku. Zmiana w przepisach wynika z dostosowania się do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego. Nowy element na dowodach osobistych sprawił, że wnioskowanie o dokument nie będzie już możliwe drogą internetową - złożenie odcisku palca wymaga wizyty w urzędzie. Według ABW zmówione urządzenia pobierania linii papilarnych stwarzają potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa informacji. Dlatego KPRM musi wyłonić nowego dostawcę sprzętu, a zmiany muszą zostać przesunięte. Mimo to, od 27 lipca osoba ubiegająca się o dowód będzie musiała osobiście złożyć wniosek o jego wydanie w dowolnym urzędzie gminy na terenie kraju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Loteria szczepionkowa: Kto wygrał 50 tys. zł? Wyniki losowania

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!

Senat poparł w piątek bez poprawek pilną nowelizację, która przesunie termin wdrożenia dowodów osobistych z odciskami palców i podpisem posiadacza. Nowe dowody miały być wydawane od 2 sierpnia. Po noweli dzień ten określony zostanie w osobnym komunikacie.

Regulacja wprowadzi do e-dowodów (dowodów z warstwą elektroniczną) drugą cechę biometryczną, tj. dwa odciski palców w formatach cyfrowych. Pierwsza cecha, którą zawierają e-dowody wydawane od marca 2019 roku, to wizerunek twarzy. Do warstwy graficznej dowodów powróci zaś podpis posiadacza. Zarówno odciski palców, jak i podpis znajdą się w dowodach osób powyżej 12. roku życia (wyłączywszy osoby, w przypadku których pobranie odcisków lub złożenie podpisu jest niemożliwe). Osoby poniżej 12. roku życia będą mogły zatem wnioskować o dokument online.

Ile kosztuje wyrobienie lub wymiana dowodu osobistego?

Wnioskując o wydanie dowodu osobistego, nie należy martwić się o koszty. Taki dokument wydawany jest bezpłatnie, zarówno osobom wnioskującym po raz pierwszy, jak i w przypadku jego wymiany. Zmiany w dowodach osobistych nie powodują konieczności wymiany dotychczas posiadanych dokumentów. Będą one ważne przez okres, na jaki zostały wydane.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze