Legitymacja emeryta daje prawo do ulg
Legitymacja emeryta–rencisty, tradycyjna lub elektroniczna, daje prawo do szeregu ulg i zniżek. Ulgowe przejazdy środkami komunikacji miejskiej, bilety na seanse filmowe, wstępy do muzeów oraz teatrów, a także przeceny na zabiegi rehabilitacyjne czy oferty kuracji sanatoryjnych — to część z przywilejów dla posiadaczy dokumentu. Od 2023 roku dostępna jest elektroniczna wersja legitymacji emeryta-rencisty. Można się nią posługiwać aktywując wcześniej w aplikacji mObywatel zainstalowanej we własnym telefonie. Korzystanie z wersji elektronicznej legitymacji jest możliwe, lecz nie jest obowiązkowe. Posiadacze fizycznych wersji dokumentów mogą bez przeszkód z nich korzystać.
Zmiany w mLegitymacji
Rozporządzenia dotyczące elektronicznych dokumentów legitymacyjnych dla emerytów i rencistów zostały opublikowane na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) - pisze serwis wp.pl. Prezentacja projektu mLegitymacji pokazała zaktualizowaną szatę graficzną dokumentów dostępnych w aplikacji mObywatel. Z wzoru wizualizacji mLegitymacji została usunięta informacja o nieważności tego dokumentu. Powyższa zmiana nie wpłynie negatywnie na poziom weryfikacji ważności dokumentu przez podmioty trzecie.
Jak wygląda weryfikacja legitymacji emeryta-rencisty?
Zgodnie z ustawą o aplikacji mObywatel, to do osoby weryfikującej należy decyzja w zakresie wyboru metody weryfikacji dokumentu mobilnego.
Dostępne są trzy metody weryfikacji: wizualna, funkcjonalna, kryptograficzna.
Weryfikacja wizualna jest podobna do weryfikacji tradycyjnych dokumentów. Osoba weryfikująca może sprawdzić np.
- - fotografię
- - datę ostatniej aktualizacji danych
- - zegar pokazujący aktualną datę i godzinę
- - grafiki tła umieszczonego za danymi osobowymi
Weryfikacja funkcjonalna polega na okazaniu przez posiadacza aplikacji dowolnej funkcjonalności aplikacji (np. wyświetlenie certyfikatu) lub uruchomieniu określonej funkcji (np. skanera QR kodów).
Weryfikacja metodą kryptograficzną może być realizowana przez weryfikację aplikacja-aplikacja, aplikacja-rozwiązanie webowe lub aplikacja-system.
Powyższe zasady kilku poziomów weryfikacji mogą się wydawać rozbudowane jednak ich celem jest zapewnienie, aby nikt nie podszywał się pod czyjąś tożsamość przy użyciu e-dokumentu.
Legitymacja emeryta–rencisty. Jeden szczegół, aby nie paść ofiarą oszustwa
Opisane wcześniej zasady weryfikacji elektronicznej legitymacji emeryta–rencisty obejmują m.in weryfikację kryptograficzną.
Jak wskazuje uzasadnienie na stronach rządowych:
„W przypadku weryfikacji aplikacja-aplikacja nie wymaga się integracji systemów teleinformatycznych, ale wymaga się, aby osoba weryfikująca posiadała urządzenie mobilne z zainstalowaną aplikacją mObywatel posiadającą funkcjonalność skanowania QR kodów”.
Co to oznacza realnie? Nie dać się nabrać, gdyby ktoś chciał zainstalować oprogramowanie pod pretekstem weryfikacji e-legitymacji. To mógłby być wstęp do wyczyszczenia konta bankowego.
Listen on Spreaker.