pieniądze monety

i

Autor: pixabay/Arcaion

Nowe monety NBP za 150 zł! Na pieniądzach wielcy ekonomiści, później wielkie aktorki

2020-10-13 16:13

Srebrna moneta kolekcjonerska z serii "Wielcy polscy ekonomiści" z wizerunkiem Leopolda Caro zostanie wprowadzona do obiegu 14 października br. - poinformował we wtorek Narodowy Bank Polski.

Jak czytamy w komunikacie NBP, na awersie nowej 10-złotowej monety centralnie umieszczony został stylizowany napis: SOLIDARYZM. Na rewersie znajduje się wizerunek Leopolda Caro oraz daty jego urodzin i śmierci.

Leopold Caro (1864–1939) był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego solidaryzmu katolickiego - wskazał Bank. Objął katedrę ekonomii społecznej na Politechnice Lwowskiej. Przez krótki czas wykładał także na Uniwersytecie Jana Kazimierza. W 1927 r. został prezesem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. W tym samym roku stał się członkiem Komisji Opiniodawczej przy Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów.

W 1934 r., z inicjatywy kardynała Augusta Hlonda, powołano do życia Radę Społeczną przy Prymasie Polski, w której ekonomista piastował stanowisko wiceprezesa. "Leopold Caro inspirował się ideami francuskich teoretyków spółdzielczości oraz niemieckiej szkoły historycznej. Ujmował kwestie ekonomiczne w kontekście zasad katolickiej nauki społecznej, głosząc prymat etyki nad całością życia publicznego" - napisano w folderze emisyjnym.

Ponadto - jak czytamy - "bliska mu była wizja społeczeństwa odzwierciedlająca współzależność ludzi i ich braterstwo. Głosił ideę sprawiedliwości społecznej rozumianej jako wyraz wspólnotowej troski o każdego człowieka. Niebagatelną w tym względzie rolę przypisywał państwu, które winno udzielać wsparcia osobom słabszym i bezbronnym" .

Do najważniejszych prac Caro - jak wskazano w folderze - należy zaliczyć następujące dzieła: „Zasady nauki ekonomii społecznej”, „Solidaryzm. Jego zasady, dzieje i zastosowania”, „Zmierzch kapitalizmu”, „Problem społeczny w katolickim oświetleniu”.

Srebrna moneta wyemitowana zostanie w nakładzie do 12 tys. sztuk; jej cena będzie wynosić 150 zł brutto. Monety będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

Kolejna emisja zaplanowana jest na 27 października 2020 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monetę z serii Wielkie aktorki – Antonina Hoffmann.

SPRAWDŹ TAKŻE: Pracodawca ci nie płaci? Kara dla niego jest śmiesznie niska

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze