Maseczka

i

Autor: Getty Images Do kiedy noszenie maseczek w województwie wielkopolskim? Luzowanie obostrzeń w Wielkopolsce

Nowe obostrzenia od 26 czerwca: W sklepie sprawdzą czy jesteś zaszczepiony

2021-06-25 14:47

Pandemia koronawirusa w Polsce. Pomimo rozpoczynających się wakacji i coraz lepszych informacji Ministerstwa Zdrowia, pandemia w naszym kraju jeszcze się nie skończyła. Od soboty 26 czerwca zaczną obowiązywać nowe regulacje związane ze zwalczaniem wirusa wywołującego Covid-19. Rząd luzuje obostrzenia dla zaszczepionych, a osoby bez szczepień nadal będą objęte surowymi rygorami. Jak będą wyglądały zakupy dla osób po szczepieniu i bez szczepienia?

Luzowanie obostrzeń dla zaszczepionych przeciw Covid-19

Od soboty 26 czerwca nastąpi kolejny etap luzowania restrykcji koronawirusowych. Od tego dnia poluzowane zostaną limity na siłowniach, w klubach fitness, galeriach handlowych, bibliotekach, kinach, teatrach, restauracjach, hotelach, transporcie czy kasynach. Na przykład w sklepach obecny limit 1 osoby na 15 m2 zostanie zmniejszony do 1 osoby na 10 m2. Limity w placówkach handlowych, ale także na siłowniach, klubach fitness, kasynach, placówkach pocztowych, bibliotekach, targach, konferencjach, wystawach oraz na salach zabawach będą dotyczyły wyłącznie osób niezaszczepionych lub zaszczepionych tylko jedną dawką innego preparatu niż Johnson&Johnson (obecnie jedyna dostępna w UE szczepionka jednodawkowa).

Pytanie brzmi, w jaki sposób np. pracownicy handlu będą weryfikować zaszczepienie przeciw Covid-19 wśród klientów? Jak przypomina serwis wiadomoscihandlowe.pl, "przedsiębiorcy będą rozliczani z przestrzegania limitów, a to oznacza, że muszą być gotowi do samodzielnego weryfikowania, czy dana osoba wchodząca do ich placówki jest zaszczepiona". Minister zdrowia tłumaczył, że klient wchodzący do sklepu musi mieć przy sobie dowód zaszczepienia. - Ten dowód może mieć charakter tradycyjny, czyli wydruk kartki z QR-kodem, albo po prostu trzeba mieć na urządzeniu mobilnym ten kod, który będzie do odczytania - wyjaśnił Adam Niedzielski.

ZOBACZ: Przez miesiąc kapusta podrożała o 120 procent! Potężna drożyzna w sklepach w Polsce

gen. Grzegorz Gielerak: Przy takiej liczbie zaszczepionych czwartą falę mamy na pewno [Super Raport]

Nowe obostrzenia od soboty 26 czerwca 2021 roku:

 • Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m².
 • Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
 • Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób,
 • Zgromadzenia - maksymalnie 150 osób.
 • Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
 • Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Kina i teatry - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Hotele - maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
 • Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia
Sonda
Limity w sklepach, siłowniach, kinach, restauracjach, hotelach i oraz w innych miejscach dla niezaszczepionych to:

O tym, że luzowanie obostrzeń pandemicznych nie oznacza końca pandemii przypomniał szef rządu. - Pandemia niestety się nie zakończyła. Mamy wciąż do czynienia z niebezpiecznymi mutacjami. Proszę o przestrzeganie zasad sanitarnych i szczepienie się, ponieważ coraz więcej krajów Europy wdraża certyfikacje umożliwiającą łatwiejsze przemieszczanie się - apeluje premier Mateusz Morawiecki.

Nadal do odwołania obowiązuje obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi oraz zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych w całym kraju.

Najnowsze