Przez miesiąc kapusta podrożała o 120 procent! Potężna drożyzna w sklepach w Polsce

2021-06-25 11:58
Drożyzna w sklepach
Autor: pixabay Wzrosty cen zaliczyło 7 z 12 kategorii produktów, najbardziej zdrożała kapusta - o 120 proc

Drożyzna w sklepach. W maju ceny w sklepach spożywczych poszły w górę średnio o ponad 5 proc. miesiąc do miesiąca - wynika z "Indeksu cen w sklepach detalicznych I-V 2021". Wzrosty cen zaliczyło 7 z 12 kategorii produktów, najbardziej zdrożała kapusta - o 120 proc., zaś największe spadki odnotowały cebula i cukier.

Ceny warzyw w sklepach - maj 2021

Jak pokazuje raport „Indeks cen w sklepach detalicznych Styczeń-Maj 2021”, autorstwa agencji badawczo-analitycznej Hiper-Com Poland i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, w maju br. średnie ceny detaliczne w sklepach były o 5,4 proc. wyższe w porównaniu do kwietnia br. Według Krzysztofa Łuczaka z Grupy BLIX, ekonomiści spodziewali się wzrostu inflacji w tym okresie. "Roczna dynamika CPI zbliżyła się do 5 proc., osiągając najwyższą wartość od niemal 10 lat" - wskazał. Jak zaznaczył, biorąc pod uwagę wzrosty miesiąc do miesiąca, zjawisko wydaje się być jeszcze bardziej niepokojące dla konsumentów i dla samego sektora handlu.

ZOBACZ: Wiemy, ile zarobi szef rolników z Podlasia. Arcybiskup Głódź będzie dostawał grosze na emeryturze!

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź został sołtysem wsi Piaski, która jest częścią jego rodzinnej Bobrówki

Z raportu wynika, że w okresie od początku stycznia do końca maja br., ceny w sklepach spożywczych w ujęciu miesięcznym najbardziej poszły w górę w lutym, kiedy w porównaniu do stycznia były wyższe o ponad 9,2 proc. W marcu, w zestawieniu do lutego, wzrosły o 1,6 proc., natomiast w kwietniu w porównaniu z marcem spadły o 4,3 proc. - czytamy. W ocenie analityków największy skok zarejestrowano na początku roku, który był dość słaby dla handlu. "Pojawiły się nowe podatki, jak np. cukrowy i handlowy" - wskazali.

Dodali, że gorsze wyniki i negatywna perspektywa z pewnością przyczyniły się do tego, że wielu producentów i kilka sieci handlowych musiało podnieść ceny. Tendencja wzrostowa została wyhamowana, gdy nastąpiło ożywienie w gospodarce, ale podwyżki nadal są widoczne.

Z raportu wynika ponadto, że w maju br. ceny aż 7 z 12 sprawdzonych kategorii wzrosły w relacji miesięcznej (chemia gospodarcza, mięso, napoje, owoce, produkty tłuszczowe, używki i inne). Z kolei 5 kategorii zaliczyło spadki (dodatki spożywcze, nabiał, pieczywo, produkty sypkie i warzywa). "Spośród 45 analizowanych towarów aż 25 zdrożało. Najmocniej poszła w górę kapusta, bo aż o 120,1 proc., z kolei najbardziej - o 31 proc. potaniała cebula i cukier - 26,4 proc." - czytamy.

SPRAWDŹ: Koniec Carrefour w Polsce? Firma wystawiona na sprzedaż

"Uważam, że ceny podstawowych produktów żywnościowych nadal będą rosły (...), z miesiąca na miesiąc może być drożej" - wskazał Łuczak. W raporcie czytamy ponadto, że w maju zdrożały również używki. Średnio o 15,6 proc. Nieco mniej zdrożały napoje – 8,6 proc., oraz mięso – o 8,2 proc.

Według autorów raportu widać, że używki właściwie od początku roku drożały, poza kwietniem, gdy nagle potaniały o 12,9 proc., ale już w maju powróciły do dwucyfrowego wzrostu. "Z kolei napoje w lutym bardzo delikatnie wzrosły, podobnie jak w marcu, ale w kwietniu już spadły o 4,2 proc., żeby w maju znowu zdrożeć. Do tego mięso na początku roku lekko potaniało – o 4,1 proc., ale później z miesiąca na miesiąc już tylko sukcesywnie drożało" - podano w raporcie.

Z raportu wynika również, że jeśli chodzi o majowy spadek cen, to ten był najbardziej widoczny w przypadku warzyw, które średnio staniały o 7,3 proc. Staniało też pieczywo o 6,6 proc., a także produkty sypkie – o 5,2 proc.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze