Sławoj Leszek Głódź

i

Autor: Piotr Grzybowski/SE Sławoj Leszek Głódź

Skandal! Nowy sołtys na Podlasiu to ksiądz zamieszany w aferę z pedofilami. Gigantyczne pieniądze w tle

2021-06-25 10:46

Sławoj Leszek Głódź, arcybiskup na emeryturze dołączy do ekipy Rolników z Podlasia? Prawie! A przynajmniej Arcybiskup Głódź wróci w rodzinne strony wsi Bobrówka na Podlasiu, gdzie otrzymał posadę. Jednak jego nowa praca zupełnie nie jest związana z Kościołem, a do tego w porównaniu do dawnych zarobków kapłan będzie otrzymywał niemal głodową pensję. Problemem jest też to, że arcybiskup w teorii nie powinien obejmować publicznych urzędów oraz fakt, że i tak ma ogromną emeryturę.

ARCYBISKUP SŁAWOJ GŁÓDŹ - ROLNIK Z PODLASIA

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź dostał nową pracę. Emerytowany metropolita obejmie stanowisko Sołtysa. Urząd w Piaskach, części wsi Bobrówka na Podlasiu Głódź przejmie po Edwardzie Kliszu, który zrezygnował z bycia sołtysem. Sprawa jest o tyle dziwna, że Arcybiskup Głódź z tej posady będzie otrzymywał bardzo małe wynagrodzenie, a do tego duchowny nie powinien obejmować publicznych urzędów. Kapłan przestał być też metropolitą gdańskim, gdy wybuchł skandal, a Watykan oskarżył go m.in. o krycie pedofilii w Kościele.

ZOBACZ: Nowa waloryzacja emerytur i nowe świadczenia! Tyle dostaną emeryci [TABELA]

Jak ustalił portal money.pl Sławoj Leszek Głódź jako sołtys będzie otrzymywał ok. 1400 złotych brutto pensji plus ewentualną dietę. Gmina Jaświły wypłaci duchownemu 150 złotych za udział w posiedzeniach rady.

- Jeśli arcybiskup będzie uczestniczył w sesjach, to oczywiście taką dietę będzie otrzymywał - tłumaczy portalowi Marek Jaros, zastępca wójta gminy Jaświły, do której należą Piaski.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Ujawniono wysokość emerytur dzisiejszych 30 i 40 latków. Ekspert: Nie liczcie na ZUS

Sonda
Czy uważasz, że przez programy takie jak 500 plus czy trzynastki dla emerytów w Polsce rosną ceny?

GIGANTYCZNA EMERYTURA

Czyżby Sławoj Leszek Głódź miał żyć za grosze na swojej emeryturze? Bynajmniej. Były metropolita jako emeryt może dostawać niemal 18 000 złotych świadczenia! Głódź na taką emeryturę zasłużył pełniąc funkcję kapelana polowego Wojska Polskiego. Tym samym dostaje on emeryturę generalską.

Arcybiskup jednak nie powinien zostawać sołtysem. Chociaż polskie prawo pozwala na taką sytuację, to prawo kościelne już nie.

- Duchownym zabrania się przyjmowania publicznych urzędów, z którymi łączy się udział w wykonywaniu władzy świeckiej - mówi prawo kanoniczne.

Kolejny problem to skandal związany ze Sławojem Leszkiem Głodziem. Watykan prowadził przeciwko byłemu metropolicie śledztwo, w którym duchownego oskarżono o tuszowanie pedofilii. Głódź dostał nakaz zamieszkiwania poza rezydencją biskupią. Nie może też uczestniczyć w publicznych celebracjach i uroczystościach religijnych oraz musi przelać pieniądze na konto fundacji wspierającej ofiary księży pedofilii.

Rolnicy Podlasie - sezon 3, odcinek 16

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze