Emeryci

i

Autor: Shutterstock

Nowa waloryzacja emerytur i nowe świadczenia! Tyle dostaną emeryci [TABELA]

Polscy emeryci dopiero co otrzymali swoje trzynastki i waloryzację świadczeń, a już mogą szykować portfele na kolejny zastrzyk gotówki! Rząd poinformował już, kiedy wypłaci czternaste emerytury oraz jakie podwyżki dla seniorów planuje na przyszły rok. Nie zabraknie także trzynastego świadczenia, które będzie już wypłacane na stałe. Dlatego przygotowaliśmy specjalne zestawianie, które pokaże, ile pieniędzy emeryci jeszcze otrzymają w ciągu roku.

14. emerytura. Kto i ile dostanie?

Na początek czekają nas wypłaty czternastek. Minister Marlena Maląg poinformowała, że pieniądze emeryci na swoich kontach powinni zobaczyć w IV kwartale 2021 roku. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, czternastka wyniesie 1250,88 zł brutto i będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Dodatkowej emerytury nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

ZOBACZ: Nowy Ład - nowa kwota wolna od podatku i zmiany w składkach na NFZ od 2022 roku

Pełną kwotę otrzymają więc emeryci, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Natomiast osoby, których świadczenie jest wyższe, otrzymają 14-tkę odpowiednio pomniejszoną. Stosuje się tu zasadę złotówka za złotówkę, czyli o tyle o ile emeryt czy rencista przekroczył 2900 zł, o tyle pomniejsza mu się czternaste świadczenie. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

Później emeryci ponownie będą oczekiwać waloryzacji emerytur. Wstępnie rząd zapowiedział, że w 2022 roku będzie ona na poziomie 4 proc., czyli o tyle właśnie wzrosną świadczenia emerytalne. Sprawi to, że minimalna krajowa emerytura wyniesie niemal 1301 zł, zaś średnie dzisiejsze średnie świadczenie dla seniorów z ZUS (ok. 2500 zł) wzrośnie o 100 zł.

ZOBACZ TAKŻE: Rząd PiS wysyła ludzi do naszych domów. Sprawdzą, czy jesteś katolikiem i zapytają o INTYMNE szczegóły

Jak wspomnieliśmy, dzięki ustawie emeryci mogą liczyć także na stałe 13-ki. Te w przyszłym roku będą wyższe, ponieważ zgodnie z waloryzacją rosną też minimalne emerytury. Seniorzy zatem na wiosnę dostaną dodatkowo ok. 1300 zł. Rząd PiS szykuje też szereg zmian związanych z wprowadzaniem tzw. Polskiego Ładu. Skorzystać mają na tym też seniorzy.

Sonda
Równa emerytura dla wszystkich Polaków. Myślisz, że to:
Polski Ład: Premier zapowiada 12tys. złotych dla kolejnych dzieci

Polski Ład to m.in. zwolnienie z podatku PIT emerytur do 2500 zł, które związane jest z zapowiedzią podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Drugą rzeczą, na której skorzystać mają seniorzy jest specjalna opcja dla pracujących emerytów. Jeżeli senior postanowi nie przechodzić na emeryturę, a wciąż pracować, zostanie zwolniony z podatku PIT w związku ze swoją pracą zawodową.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze