Rekordowe wydatki na księży w Polsce. Kwota wzrosła o 11 milionów! Łączna wysokość przyprawia o zawrót głowy

i

Autor: Pixabay.com / Zdjęcie ilustracyjne Rekordowe wydatki na księży w Polsce. Kwota wzrosła o 11 milionów! Łączna wysokość przyprawia o zawrót głowy

Rekordowe wydatki na księży w Polsce. Kwota wzrosła o 11 milionów! Łączna wysokość przyprawia o zawrót głowy

2021-06-22 22:14

Fundusz Kościelny wzrósł o 11 milionów złotych, a jego łączna wysokość przyprawia o zawrót głowy. To właśnie z tych pieniędzy finansowane są składki duchownych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji tłumaczy wzrost i broni się, że był on nieunikniony. Znamy szczegóły.

Temu, jak aktualnie wygląda Fundusz Kościelny, przyjrzała się "Rzeczpospolita". Z jej relacji wynika, że kwota, z której finansowane są składki duchownych, wzrosła o 11 milionów złotych i wynosi łącznie 181,8 mln złotych! "Jeszcze nigdy fundusz nie pochłonął tak dużo", zwraca uwagę autor. O co chodzi? "Rzeczpospolita" sprawdziła, że suma wydatków, jakie w 2020 roku państwo poniosło na składki zdrowotne i emerytalne osób duchownych, kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, a także remonty obiektów sakralnych, sięgnęła 181,8 mln złotych. Dla porównania, w 2019 roku kwota ta wyniosła 170,6 mln złotych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji tłumaczy, że wzrost wydatków był nieunikniony. "Składki na ZUS dla księży idą w górę wraz ze zwiększeniem ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę", czytamy w "Rzeczpospolitej". 

Czy Fundusz Kościelny powinien zostać zlikwidowany? To pytanie zadawane jest już od dłuższego czasu przez niektóre partie opozycyjne. Uważają one fundusz za przeżytek. Jedni oczekują jego przekształcenia i zmian w organizacji, a inni całkowitej likwidacji. Jak Wy uważacie? Napiszcie w komentarzach!

Otworzyli sklep dla ubogich mieszkańców
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany