Sklep otwarty

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons Sklepy otwarte / Zdjęcie ilustracyjne

Obniżka VAT zabije małe sklepy. Ludzie ruszą na zakupy do dyskontów, którym łatwiej obniżać ceny

2022-01-17 7:32

Podatek VAT na wybrane produkty będzie zerowy. Taki zabieg ma obniżyć ceny. O tym, że rząd likwiduje podatek VAT sklepy mają informować klientów na specjalnych tabliczkach. Tymczasem właściciele małych osiedlowych sklepików spożywczych boją się o swoje biznesy. Dla nich konieczność zbijania cen może oznaczać koniec biznesu. Dlaczego? Duże sieci mają większe możliwości negocjowania cen z dostawcami, a później obniżania ich dla klientów. Dla drobnego przedsiębiorcy sytuacja tak różowa nie jest.

Podatek VAT na wybrane produkty będzie zniesiony. To zła wiadomość dla właścicieli małych sklepów

Rząd liczy, że obniżka przysporzy mu zwolenników. Stąd aktywna promocja pomysłu: w sklepach obowiązkowo mają się znaleźć informacje o niej. "Nie do końca jednak precyzyjne, ponieważ zerowa stawka obejmie tylko produkty opodatkowane obecnie na 5 proc. Tych z 23-proc. VAT – już nie. W efekcie statystyczny konsument zyska może kilkanaście złotych miesięcznie. Przy tak szybko zmieniających się cenach i drożejącej w dwucyfrowym tempie żywności te 5 proc. będzie mało zauważalne, do tego wielu producentów czy handlowców wykorzysta okazję, by kosztem obniżki nieco poprawić własne marże" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Cało z tego wyjdą wielkie sieci handlowe, z dyskontami na czele, które mają większe możliwości wyegzekwowania obniżek od dostawców. Dziś już kontrolują 38 proc. rynku. Jak ocenia gazeta, konsumenci ruszą do sieci dyskontowych, bo ceny rosną rekordowo. "Z badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH, Grupę Blix i Hiper-Com Poland wynika, że w grudniu zakupy promocyjne w sklepach były droższe o 21,9 proc. niż rok wcześniej. Najmocniej zdrożały tłuszcze – niemal 70 proc., nabiał czy mięso – ponad 20 proc." - wymienia "Rzeczpospolita".

Tańczące z promocjami 11.01.2022
Sonda
Czy tymczasowa obniżka VAT to dobry pomysł?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze