Najbogatsi Polacy

Od 5 lat jest najbogatszym Polakiem. Kim jest Michał Sołowow? [GALERIA]

2023-09-06 0:01

Magazyn Forbes opublikował listę 100 najbogatszych Polaków. Na pierwszym miejscu, niezmiennie od 5 lat uplasował się Michał Sołowow. Kim jest najbogatszy człowiek w Polsce i czym tak naprawdę się zajmuje?

Polski przedsiębiorca po raz piąty z rzędu został uznany na najbogatszego człowieka w Polsce zajmując pierwsze miejsce na liście magazynu Forbes. Jego majątek został wyceniony na 25,85 mld złotych. Kim jest Michał Sołowow?

Michał Sołowow. Najbogatszy człowiek w Polsce

Michał Sołowow urodził się w Kielcach w 1962 roku. Jest polskim przedsiębiorcą, inwestorem i kierowcą rajdowym, największym polskim przemysłowcem i inwestorem prywatnym za granicą, działającym m.in. w sektorze chemicznym, podłóg drewnianych, płytek i ceramiki sanitarnej. Jego grupa przemysłowa jest największym producentem polistyrenu spienialnego (EPS) w Europie, drugim co do wielkości producentem płytek ceramicznych i największym na świecie wytwórcą desek podłogowych.

Początki kariery biznesowej Michała Sołowowa

Swoją karierę biznesową rozpoczął w 1988 roku, kiedy to wykorzystując oszczędności z pracy na Zachodzie, został współzałożycielem kieleckiej firmy budowlanej Mitex, która stała się jedną z większych firm budowlanych na rynku regionalnym po przemianach ustrojowych w Polsce. 

W latach 90. Michał Sołowow inwestował w różne spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - dążył do zwiększenia ich wartości i sprzedaży. W tym samym czasie zainteresował się branżą chemiczną - po wykupieniu 24 proc. akcji spółki chemicznej Dwory Oświęcim.

Firmy i inwestycje. Miliarder zatrudnia ok. 16 000 pracowników

Drugim istotnym polem działalności Sołowowa stała się ceramika budowlana i łazienkowa, skupiona wokół spółki akcyjnej Cersanit i połączonej z nią następnie spółki Opoczno. Cersanit przejął również zagraniczne marki. Sołowow kontroluje również sieć sklepów z wyposażeniem mieszkań Komfort i producenta podłóg drewnianych Barlinek.

Jego grupa przemysłowa skupia obecnie 15 spółek, o łącznych przychodach ok. 10 mld zł i zatrudnieniu ok. 16 000 pracowników. Wszystkie spółki właścicielskie zarejestrowane są w Polsce.

Sołowow działał także w branży medialnej, był m.in. przejściowo właścicielem „Przekroju”, „Życia Warszawy” oraz regionalnych gazet „Echo Dnia” i „Słowo Ludu” oraz kieleckiej rozgłośni radiowej – Radio Tak (obecnie oddział RMF Maxxx).

Działalność charytatywna

Michał Sołowow angażuje się również w działalność charytatywną. Wraz z córką Karoliną Sołowow powołał do życia fundację  „Fabryki Marzeń” oferującą stypendia dla zdolnych uczniów oraz pomagającą ubogim rodzinom w renowacji domów i mieszkań. 

Miliarder-rajdowiec. Sukcesy sportowe polskiego inwestora

Odnosił również znaczące sukcesy sportowe jako kierowca rajdowy. Polski przedsiębiorca jest trzykrotnym wicemistrzem Europy, dwukrotnym wicemistrzem Polski, dwukrotnym II wicemistrzem Europy, dwukrotnym II wicemistrzem Polski w rajdach samochodowych. Karierę kierowcy rajdowego zawiesił w 2015 roku. Ponownie wznowił ją w roku 2020.

Sonda
Śledzisz listę "Najbogatsi Polacy" tworzoną przez magazyn Forbes?
Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze