Najbogatszy Polak. Kim jest Michał Sołowow?
Biznesmen z Kielc zaczynał imając się wielu różnych zajęć - prowadził sklepik z bułkami, mył szyby aut na stacjach benzynowych, dorabiał w warsztacie samochodowym. Na studiach zaczął handlować autami, a zarobione pieniądze zainwestował w firmę budowlaną, którą później sprzedał francuskiemu potentatowi z branży budowlanej. Tak właśnie wyglądał model biznesowy Sołowowa - rozkręcał biznesy, po czym je sprzedawał, aby reinwestować. Sieć supermarketów budowlanych sprzedał brytyjskiemu koncernowi. Przykładów można mnożyć. W 1998 r. zainwestował w firmę Cersanit produkującą wyposażenie do łazienek. Firma od 2002 roku ma trzy fabryki w okolicach Moskwy. Po tym, jak Yale University opublikowała listy firm, które po wybuchu wojny na Ukrainie dalej prowadzą działalność w Rosji, spółka Cersanit poinformowała, że 24 lutego niezwłocznie wycofała wszystkie swoje warte 83 mln euro inwestycje, zarówno te planowane, jak i będące w trakcie realizacji.
Biznesy Sołowowa
Michał Sołowow ma w swoim portfolio wiele gigantycznych marek. W 2002 r. założył sieć fast foodów z daniami z ryb — North Fish. W 2006 r. wszedł w branżą chemiczną, nabywając oświęcimską spółkę Dwory S.A. Ta z czasem została przekształcona w koncern chemiczny Synthos, który w 2019 r. zapowiedział wybudowanie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce.
Sołowow działa także w branży meblowej. Komfort - sieć sklepów z panelami, dywanami, podłogami drewnianymi i wykładzinami posiada w Polsce ponad 150 sklepów. Ale to nie wszystko. Sołowow zainwestował m.in. w OncoArendi, firmę biotechnologiczną, która odkrywa i opracowuje nowe leki do wczesnych etapów badań klinicznych.
Michał Sołowow posiada kilkanaście spółek w swojej grupie kapitałowej i zatrudnia ok. 16 tysięcy pracowników. W przeciwieństwie do wielu innych inwestorów Sołowow unika zakładania podmiotów gospodarczych w tzw. rajach podatkowych, wszystkie jego spółki zarejestrowane są w Polsce.