Michał Sołowow

i

Autor: PIOTR TRACZ/REPORTER Michał Sołowow

Wszystkie biznesy Sołowowa. Jaki majątek ma najbogatszy Polak? [GALERIA]

2022-04-04 17:05

Michał Sołowow od kilku lat zajmuje pierwsze miejsce na liście najbogatszych Polaków. Jego majątek szacowany jest przez "Forbes" na 15,6 mld zł. Biznesmen trafił także na znaną "listę wstydu" po tym, jak należąca do niego firma Cersanit nie wycofała się z rosyjskiego rynku. Dopiero po trafieniu na listę Yale University największy producent płytek ceramicznych zapowiedział wstrzymanie nowych inwestycji z Rosji. Tym samym firma trafiła na listę przedsiębiorstw, które "kupują czas". Jakie pozostałe biznesy należą do Michała Sołowowa?

Najbogatszy Polak. Kim jest Michał Sołowow?

Biznesmen z Kielc zaczynał imając się wielu różnych zajęć - prowadził sklepik z bułkami, mył szyby aut na stacjach benzynowych, dorabiał w warsztacie samochodowym. Na studiach zaczął handlować autami, a zarobione pieniądze zainwestował w firmę budowlaną, którą później sprzedał francuskiemu potentatowi z branży budowlanej. Tak właśnie wyglądał model biznesowy Sołowowa - rozkręcał biznesy, po czym je sprzedawał, aby reinwestować. Sieć supermarketów budowlanych sprzedał brytyjskiemu koncernowi. Przykładów można mnożyć. W 1998 r. zainwestował w firmę Cersanit produkującą wyposażenie do łazienek. Firma od 2002 roku ma trzy fabryki w okolicach Moskwy. Po tym, jak Yale University opublikowała listy firm, które po wybuchu wojny na Ukrainie dalej prowadzą działalność w Rosji, spółka Cersanit poinformowała, że 24 lutego niezwłocznie wycofała wszystkie swoje warte 83 mln euro inwestycje, zarówno te planowane, jak i będące w trakcie realizacji. 

„Królowa życia” przepuściła w kasynie majątek

Biznesy Sołowowa

Michał Sołowow ma w swoim portfolio wiele gigantycznych marek. W 2002 r. założył sieć fast foodów z daniami z ryb — North Fish. W 2006 r. wszedł w branżą chemiczną, nabywając oświęcimską spółkę Dwory S.A. Ta z czasem została przekształcona w koncern chemiczny Synthos, który w 2019 r. zapowiedział wybudowanie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce.

Sołowow działa także w branży meblowej. Komfort - sieć sklepów z panelami, dywanami, podłogami drewnianymi i wykładzinami posiada w Polsce ponad 150 sklepów. Ale to nie wszystko. Sołowow zainwestował m.in. w OncoArendi, firmę biotechnologiczną, która odkrywa i opracowuje nowe leki do wczesnych etapów badań klinicznych.

Michał Sołowow posiada kilkanaście spółek w swojej grupie kapitałowej i zatrudnia ok. 16 tysięcy pracowników. W przeciwieństwie do wielu innych inwestorów Sołowow unika zakładania podmiotów gospodarczych w tzw. rajach podatkowych, wszystkie jego spółki zarejestrowane są w Polsce. 

Sonda
Czy myślisz, że Rosja się podda w wojnie z Ukrainą?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze