sztabki złota

i

Autor: Shutterstock sztabki złota

Gdzie ulokować pieniądze 2022? Złoto, mieszkania, waluty

2022-04-03 16:01

Gdzie ulokować pieniądze w 2022 roku? W związku z prawdopodobnie dwucyfrową inflacją, wiele osób będzie szukać metody na uratowanie swoich oszczędności przed utratą wartości. Przykładowo siła nabywcza 100 tys. zł przy rocznej inflacji 10 proc. spadła o 10 tys. zł! Nie dziwi więc, że wiele osób stara się znaleźć bezpieczną przystań inwestycyjną. Popularne są złoto, mieszkania, waluty. Które wybrać? Gdzie ulokować pieniądze w 2022 roku?

Gdzie ulokować pieniądze w 2022 roku? Złoto

Jeśli zastanawiacie się, gdzie ulokować pieniądze w 2022 roku, to na pewno złoto przeszło wam przez myśl. Kruszec jest uważany zawsze za bezpieczną przystań, szczególnie w trakcie kryzysów i wojen. Do tej pory w historii wydobyto jedynie 190 tys. ton złota. Gdyby przetopić je w jeden sześcian, krawędź miałaby długość 21 metrów.

W efekcie podaż złota jest ograniczona i jeśli ktoś zastanawia się gdzie ulokować pieniądze w 2022 roku, to na pewno rozważy sztabki, lub monety. Jak wiadomo z podstawowych praw ekonomii, towar którego ilość jest ograniczona, a istnieje na niego duży popyt, idzie w cenę. Oczywiście lokując oszczędności w złocie trzeba uważać choćby na marżę, którą płacimy u dilera przy zakupie i sprzedaży złota. 

Rewolucja podatkowa. Wiceminister finansów Artur Soboń ujawnia szczegóły | Super Biznes

Złoto to inwestycja długoterminowa, tj. trudno zarabiać na nim w krótszej perspektywie (choć jest to oczywiście możliwie). Przy szybkiej spekulacji złotem zysk może zostać "zjedzony" przez marżę przy sprzedaży i zakupie. Ponadto jeśli chcemy ulokować pieniądze w złocie, pamiętajmy również o tym, aby weryfikować źródło, z którego nabywamy kruszec. 

Gdzie ulokować pieniądze w 2022 roku? Mieszkania

Zastanawiając się gdzie ulokować pieniądze w 2022 roku, wiele osób skieruje swoje kroki ku rynku mieszkaniowemu. Nie jest to jednak łatwe przy wysokich stopach procentowych, które z kolei wpływają na wysokie ceny kredytów. Dlatego taka inwestycja może być skuteczna dla osób, dla których spłata raty nie będzie uciążliwa, lub kupią mieszkanie bez kredytu.

Nie każda nieruchomość będzie rosła na wartości, bo wartość wielu z nich może zniszczyć niż demograficzny. Pewne jest jednak, że będą rosły ceny mieszkań w dużych miastach, takich jak Warszawa, Gdańsk, Wrocław, czy Poznań. Sporym problemem jest jednak duży próg wejścia, związany z wysokimi cenami. Plusem jest jednak niższe ryzyko, niż na innych rynkach (co nie znaczy, że go nie ma). To czyni rynek nieruchomości atrakcyjnym miejscem, gdzie można ulokować pieniądze w 2022 roku.

Sonda
Czy inwestujesz w mieszkania?

Gdzie ulokować pieniądze w 2022 roku? Waluty

Niski kurs złotego sprawił, że wiele osób właśnie w obcych walutach widzi miejsce gdzie może ulokować pieniądze w 2022 roku. Rynek walutowy jest jednak obarczony sporym ryzykiem. Trudno przewidzieć kursy walut, pomaga na pewno znajomość geopolityki i podstawowych zasad rządzących gospodarką światową.

Istnieją również waluty nazywane "bezpiecznymi przystaniami", które są obarczone względnie niskim ryzykiem. Są to dolary, euro, oraz franki szwajcarskie. Warto jednak zaznaczyć, że również te waluty poddają się wahaniom. Dlatego jeśli zastanawiacie się gdzie ulokować pieniądze w 2022 roku i rozważacie waluty, pamiętajcie o tym, aby wcześniej zdobyć odpowiednia wiedzę.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany