Pieniądze/banknoty/banki/finanse

i

Autor: SHUTTERSTOCK WIBOR, stopy procentowe oraz inflacja. Co to jest?

Gigantyczna inflacja w Polsce. Idzie na rekord. Ceny znowu w górę

2022-04-01 10:45

Gigantyczna inflacja w Polsce. Główny Urząd Statystyczny podał ceny towarów i usług konsumpcyjnych. I według szybkiego szacunku, w marcu 2022 roku - w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku -ceny wzrosły o 10,9%, a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 3,2%. Zatem sytuacja staje się coraz bardziej niebezpieczna. Wszystko wskazuje na to, że poziom inflacji rzędu 12 proc. osiągnięty będzie szybciej niż przewidywano. Czy to oznacza, że inflacja w Polsce może w tym roku dojść nawet do poziomu 15 proc.?

Inflacja w Polsce idzie na rekord. Główny Urząd Statystyczny podał szybki szacunek ceny towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce. Dane są przerażające. Według szybkiego szacunku, w marcu 2022 roku - w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku - ceny wzrosły o 10,9%, a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 3,2%. Z danych GUS wynika, że najbardziej podrożały paliwa i nośniki energii. W ciągu roku ceny paliw poszły w górę aż o 33,5 proc. Natomiast ceny nośników energii wzrosły w ciągu roku o 23,9 proc. Ceny żywności i napojów notują wzrost o 9,2 proc. Zatem sytuacja staje się coraz bardziej niebezpieczna. Wszystko wskazuje na to, że poziom inflacji rzędu 12 proc. osiągnięty będzie szybciej niż przewidywano. Czy to oznacza, że inflacja w Polsce może w tym roku dojść nawet do poziomu 15 lub nawet 20 proc.? Niestety, optymizm niektórych ekonomistów w tym momencie powinien osłabnąć, gdyż dane statystyczne nieco mijają się z prognozami i inflację rzędu 12 proc. będziemy mieć najprawdopodobniej szybciej niż się tego spodziewano. Ale wiadomo - prognoza nie oznacza, że coś będzie na pewno, ale że może takie być. 

Inflacja to wzrost cen, a co za tym idzie - spadek siły nabywczej pieniądza. Prościej mówiąc: za tę samą kwotę pod koniec roku możemy kupić mniej produktów niż kilka miesięcy wcześniej, na początku roku, bo pieniądz ma mniejszą wartość.

Tańczące z Promocjami 31.03.22
Sonda
Czy obawiasz się dalszego wzrostu cen?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze