Pol-Mot zbankrutował

i

Autor: NAC Pol-Mot zbankrutował

Spektakularny upadek legendarnej firmy. To oni sprowadzili do Polski "Malucha"

2022-04-04 13:31

Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Pol-Mot podpisało w 1971 roku z włoskim Fiatem umowę, po której ruszyła produkcja słynnego "Malucha" czyli Fiata 126p. Obecnie największy akcjonariusz firmy Ursus zbankrutował, warszawski sąd ogłosił upadłość Pol-Mot Holdingu. Obecnie posiadacz pakietu kontrolnego Andrzej Zarajczyk zapowiedział, że odwoła się od decyzji.

Pol-Mot na skraju upadku. Sąd ogłosił upadłość

Pol-Mot Holding kontroluje obecnie producenta maszyn rolniczych Ursus będącego w upadłości oraz dileara samochodów Pol-Mot Auto, który jest w sanacji. Jak podaje Puls Biznesu, ze względu na problemy finansowe obu spółek doszło do bankructwa słynnego holdingu Pol-Mot. Tym samym sąd ogłosił upadłość polskiej, spółki, którą powołano jeszcze w 1968 roku w celu realizacji zadań z zakresu importu i eksportu w przemyśle motoryzacyjnym.

Pol-Mot w latach 80. XX wieku przekształcono w spółkę, w 1993 została sprywatyzowana. Firma pozostawała w branży motoryzacyjnej sprzedając auta marek m.in. Skoda, Peugeot, Opel, Chevrolet, Fiat, czy Nissan. Jednocześnie działalność była rozszerzana na nieruchomości, produkcję biopaliw, hotelarstwo, czy nawet na piłkę nożną (udziałami w stołecznej Legii).

Fiat 126p pomagał przy pracy na lotnisku w Balicach

Czy Pol-Mot jest stracony? Prezes zapowiada walkę

Andrzej Zarajczyk wieloletni prezes i większościowy udziałowiec PMH cytowany przez PB zapowiada złożenie zażalenia na decyzję o upadłości. Na razie jednak nie chce podawać więcej szczegółów. Z informacji portalu wynika, że prezes spółki złożył wniosek o postępowanie sanacyjne PMH, ale sąd go zwrócił. 

PB podaje również, że poręczenia i zabezpieczenia kredytów udzielne przez PMH spółkom z grupy były warte 110 mln zł. A po poręczenia w 2018 roku ręce wyciągnęły banki finansujące Ursusa i PMA (m.in. Millenium, Peako, PKO BP, mBank, Volkswagen Bank Polska, BNP Paribas, BGK i GNB).

Sonda
Czy rząd powinien interweniować w sprawach upadłościowych polskich spółek?

PMH aby uniknąć upadłości złożyło wniosek o restrukturyzację, ostatecznie nieudaną. W 2021 roku sąd ogłosił upadłość Ursusa. Pol-Mot Auto z kolei jest w sanacji od 2019 roku.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze