Gospodarka

i

Autor: SHUTTERSTOCK Gospodarka

Jak pokonać inflację? Jak uchronić gotówkę przed utratą wartości [FELIETON]

2022-04-04 13:22

Do słownika powszechnej polszczyzny wróciło słowo inflacja. O inflacji mówi się od kilku miesięcy – że jest, że jest wysoka i pozostanie z nami na jakiś czas. Może nie wszyscy znamy definicję inflacji, ale za to wszyscy mieliśmy okazję przekonać się, co inflacja dla nas oznacza. Kto z nas nie zwrócił uwagi na wyższe ceny różnych produktów i usług – od pieczywa, przez lekarstwa, na lekarzu czy fryzjerze skończywszy. Ceny rosną i co rusz doświadczamy tego na własnej skórze - podkreśla w najnoszym felietonie "Super Biznesie" Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE, prezes zarządu IZFiA.

Polaków walka z drożyzną

Inflacja powoduje utratę wartości pieniądza w czasie, co oznacza, że dzisiaj za 100 złotych uda nam się kupić mniej, niż w ostatnie wakacje, czy rok temu. Nikogo to nie cieszy, bo w pewnym sensie stajemy się ubożsi. Nie jesteśmy jednak wobec inflacji bezsilni. Z inflacją walczy państwo za pomocą polityki monetarnej, realizowanej w dużej mierze przez bank centralny, który m.in. zmienia stopy procentowe, by regulować podaż pieniądza. Obecnie trwają regularne podwyżki stóp procentowych, które mają zmniejszyć poziom inflacji. Na efekty przyjdzie nam jeszcze poczekać, bowiem musi minąć co najmniej kilka miesięcy, by takie działania przyniosły odczuwalny skutek.

Piotr Gliński: nie można wykluczyć, że Rosjanie dokonali zamachu w Smoleńsku

Wyższa inflacja jest dużym wrogiem gotówki, ale istnieją portfele, które chronią ją przed utratą wartości. Mam tutaj na myśli tzw. portfele inwestycyjne, które odpowiednio zbudowane, pozwalają nie tylko ochronić wartość kapitału w czasie inflacji, ale także przynieść zwrot z inwestycji. Pisze o tym dlatego, że my Polacy nie bardzo chcemy korzystać z tych możliwości – dużą część oszczędności trzymamy w domu bądź na rachunkach bankowych.

Jak to jest, że odpowiednie inwestowanie nie tylko pozwala ochronić kapitał przed inflacją, ale nawet daje zarobić? Dzieje się to przede wszystkie dlatego, że pieniądze nie leżą, tylko pracują. To po pierwsze. Po drugie ważne jest to, by pieniądze te pracowały w różnych miejscach i w różny sposób – to znaczy, że inwestujemy nie tylko w akcje, ale i w obligacje, nie tylko w Polsce, ale w różnych miejscach na świecie, nie tylko w firmy medyczne, ale także np. w technologiczne. Taki zabieg nazywamy dywersyfikacją. Dzięki temu np. w przypadku straty na jednej z inwestycji, inne mogą przynosić zysk. To takie nowoczesne zastosowanie starej zasady nakazującej niewkładanie wszystkich jajek do jednego koszyka.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?

Słusznie wydaje się, że umiejętne inwestowanie to trudna sztuka. Niemniej nikt nie każe nam tego robić osobiście. Mamy duży wybór instytucji, którą w tej sztuce mogą nas wesprzeć. Nie trzeba też ani od razu inwestować oszczędności życia, można na próbę zainwestować sumę, z którą będziemy czuli się bezpieczni. Zbierzmy doświadczenia, porównajmy efekty i zastanówmy się, jak w zgodzie z sobą pozwolić naszym pieniądzom zarabiać.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze