Michał Sołowow

i

Autor: PIOTR TRACZ/REPORTER Michał Sołowow

Najbogatszy Polak nie wycofuje swojego biznesu z Rosji! Trafił na znaną "listę wstydu"

2022-04-04 10:16

Firma Cersanit należąca do Michała Sołowowa, najbogatszy Polak według "Forbesa", nie wycofała się z Rosji. Największy producent płytek ceramicznych zapowiedział wstrzymanie nowych inwestycji z Rosji, ale zrobił to dopiero po trafieniu na listę Yale University, które wskazało na "liście wstydu" firmy działające na rosyjskim rynku. Firma więc trafiła na listę przedsiębiorstw, które "kupują czas".

Najbogatszy Polak Michał Sołowow nie wycofał Cersanit z Polski

Yale University publikuje listy firm, które po wybuchu wojny na Ukrainie dalej prowadzą działalność w Rosji. Nacisk ze strony uniwersytetu najwyraźniej zadziałał, bo spółka Cersanit należąca do najbogatszego Polaka Michała Sołowowa poinformowała, że 24 lutego firma niezwłocznie wycofała wszystkie swoje warte 83 mln euro inwestycje, zarówno te planowane, jak i będące w trakcie realizacji.  Jak się dowiedział Business Insider, taki ruch sprawił, że badacze w Yale przepisali Cersanit na drugą listę wstydu dotyczącą firm, które kupują czas poprzez zapowiedzi wycofania się z rynku, lub wstrzymanie inwestycji (bez całkowitego zaprzestania działalności).

Piotr Gliński: nie można wykluczyć, że Rosjanie dokonali zamachu w Smoleńsku

Cersanit ma kłopoty w Rosji

Jak pisze "Puls Biznesu" Cersanit jest obecny w Rosji od 2002 roku, ma trzy fabryki w okolicach Moskwy o łącznej powierzchni 25 hektarów i zatrudnia 1,5 tys. pracowników. Rosyjskie źródła podają, że fabryki mają problem z dostawą surowców, co jest związane z sankcjami nałożonymi na Rosję.

Myślimy nie o poziomie strat, lecz o funkcjonowaniu naszej produkcji w perspektywie od dwóch do dwunastu miesięcy - mówił Jurij Kowtun dyrektor generalny firmy Cersanit w Rosji dla rosyjskiego tygodnika ekonomicznego "Ekspert".

Sonda
Czy bojkot firm, które nie wycofały się z Rosji ma sens?

Brakuje również części zamiennych do maszyn w fabrykach. Możliwe jest zmniejszenie linii produkcyjnych, odejścia od automatycznych procesów produkcyjnych, a w efekcie mniejszej skali produkcji, mniejszego asortymentu i pogarszania jakości na rosyjskim rynku. 

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze