Tajemniczy polski miliarder, znakomity kierowca rajdowy

i

Autor: LASKI DIFFUSION/EAST NEWS Tajemniczy polski miliarder, znakomity kierowca rajdowy

Najbogatszy Polak wydał pół miliarda złotych! Nie uwierzysz na co

2021-12-01 17:05

Grupa Synthos sfinalizowała w środę przejęcie od Trinseo zakładu w Schkopau w Niemczech. Łączna wartość transakcji to 460 mln dol. – zakomunikowały w środę służby prasowe Grupy Synthos. Zakup niemieckiej fabryki kauczuku uczynił firmę Michała Sołowowa numerem dwa wśród światowych gigantów.

Michał Sołowow na zakupach

Jednocześnie z zakończeniem przejęcia Synthos przyjął strategię zrównoważonego rozwoju, która zakłada m.in. całkowite odejście od węgla do 2028 r. i redukcję emisji gazów cieplarnianych o 28 proc. do 2030 r. – podała Grupa Synthos.  Akwizycja zakładu w Schkopau jest największą transakcją w historii naszej firmy. Synthos umocni pozycję na globalnym rynku kauczuków syntetycznych, stając się drugim największym producentem w tym segmencie" – powiedział, cytowany w komunikacie, właściciel Grupy Synthos Michał Sołowow. Jak podkreślił, transakcja oznacza, że Grupa posiadła najnowocześniejsze portfolio produktowe na świecie, które można wykorzystać przy produkcji opon do samochodów elektrycznych.

Czy Polska gospodarka powinna szerzej otworzyć się na imigrantów?

Po przejęciu moce produkcyjne firmy Synthos w obszarze kauczuków syntetycznych (ESBR+PBR+SSBR) wzrosną do ponad 800 tys. ton rocznie. Grupa poinformowała ponadto, że osiągnięte efekty synergii spowodują, iż fabryka w Schkopau skorzysta zarówno operacyjnie, jak i finansowo.

Synthos oczekuje, że po przejęciu zakład będzie osiągać wynik EBITDA na poziomie co najmniej 80-100 mln euro rocznie. „Synthos spodziewa się synergii na poziomie powyżej 20 mln euro. Będzie to wynikało z wzrostu wolumenu sprzedaży osiągniętemu dzięki efektywniejszemu wykorzystaniu zdolności produkcyjnych, wprowadzeniu do oferty nowych rodzajów kauczuków, czy w końcu synergiom kosztowym” – wskazano.

Grupa podała, że transakcja wpisuje się w jej strategię, która zakłada ciągłe poszerzanie oferty produktowej poprzez inwestycje w badania i rozwój. Zakład w Schkopau posiada rozbudowane zaplecze badawczo-rozwojowe. W ostatniej dekadzie Synthos wydawał w obszarze kauczuków rocznie średnio 7 mln euro na badania i rozwój – podano. Zdaniem prezesa zarządu Synthos Zbigniewa Warmuza, niemiecki zakład umożliwi firmie wykorzystanie całej gamy zaawansowanych technologicznie kauczuków styrenowo-butadienowych (SSBR), łącznie z funkcjonalizowanymi kauczukami styrenowo-butadienowymi, stosowanymi głównie w zaawansowanych technologicznie oponach o niskich oporach toczenia, w tym oponach do samochodów elektrycznych.

Grupa podała w środę, że przejęcie zakładu w Niemczech stanowi największą część z zaplanowanych 1,2 mld dol. wydatków inwestycyjnych Grupy Synthos do 2025 r. Drugą co do wielkości inwestycją jest trwająca budowa bloku gazowo-parowego CCGT w Oświęcimiu. To koszt prawie 120,5 mln dol.

Czytaj także: Oto najbogatszy Polak. Kim jest Michał Sołowow?

Grupa Synthos zakomunikowała jednocześnie, że jej rozwój obywa się nie tylko poprzez przejęcia. „Inwestujemy w nowoczesne instalacje, które pozwalają na zwiększenie wydajności produkcji i ograniczenie wpływu na środowisko, zarówno procesu produkcji, jak i oferowanych rozwiązań. Synthos wkrótce rozpocznie inwestycję w instalację do ekstrakcji butadienu w Płocku o mocy produkcyjnej 120 tys. ton rocznie. Jej uruchomienie planowane jest na 2024 r.” – głosi komunikat.

Synthos, równolegle z zakończeniem przejęcia zakładu w Niemczech, przyjął strategię zrównoważonego rozwoju. Zakłada ona całkowite odejście od węgla i redukcję emisji gazów cieplarnianych o 28 proc. do 2028 r., osiągnięcie zeroemisyjności w 2050 r. i wytwarzanie 100 proc. produktów o charakterze zrównoważonym do 2030 r.

Firma planuje też zwiększenie udziału surowców odnawialnych w bazie surowcowej, zmniejszenie zużycia energii i mediów do 2030 r. Dla osiągnięcia tych celów Synthos stawia na inwestycje w nisko- i zero-emisyjne źródła energii oraz rozwijanie innowacyjnych produktów pozwalających na zmniejszenie śladu węglowego w budownictwie, transporcie oraz rolnictwie

Sonda
Czy oglądasz rajdy terenowe?

Grupa Synthos jest światowym producentem kauczuków syntetycznych, tworzyw styrenowych, dyspersji i klejów oraz środków ochrony roślin. Posiada sześć zakładów produkcyjnych w Polsce, Czechach, Francji, Holandii oraz Niemczech, a także trzy centra badawczo-rozwojowe. Zatrudnia blisko 3,7 tys. pracowników.

Zakład w Schkopau posiada szeroką gamę technologii i asortymentu kauczuku syntetycznego. 65 proc. jego przychodów pochodzi ze sprzedaży kauczuku SSBR. Jest on stosowany głównie w zaawansowanych technologicznie oponach o niskich oporach toczenia, wykorzystywanych na przykład w samochodach elektrycznych. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze