Podróż, COVID

i

Autor: Shutterstock Podróż, COVID

Od soboty na granicy wymóg negatywnego testu na Covid-19! Nowe restrykcje wprowadzone przez rząd w Szwecji

2021-02-03 18:09

Rząd Szwecji ogłosił w środę wprowadzenie od soboty wymogu posiadania negatywnego testu na Covid-19 dla osób wjeżdżających do tego kraju, ze względu na obawy o rozprzestrzenienie się nowych wariantów koronawirusa. Irlandia wydłuża do 5 marca wymóg posiadania przy wjeździe negatywnego wyniku testu na koronawirusa, Ukraina podtrzymuje co najmniej do końca lutego obowiązek odbycia kwarantanny, a Rumunia wciąż uznaje Polskę za kraj "niebezpieczny epidemicznie.

Szwecja zamyka granice

- Bez okazania negatywnego testu nikt nie wjedzie do Szwecji. Test musi być wykonany maksymalnie 48 godzin wcześniej" - poinformował na specjalnie zwołanej konferencji premier Szwecji Stefan Loefven. Od tej zasady wprowadzone zostaną wyjątki. Wymóg testu nie będzie obowiązywać m.in. wobec osób zamieszkałych w Szwecji, podróżujących z ważnych przyczyn rodzinnych, sportowców oraz nieletnich. Dojeżdżający codziennie do pracy na obszarach przygranicznych będą mogli wykonywać testy raz na tydzień.

Minister spraw wewnętrznych Mikael Damberg wyjaśnił, że decyzja o konieczności posiadania negatywnego testu na Covid-19 na granicy została podjęta na wniosek Urzędu Zdrowia Publicznego. "Eksperci uznali, że istnieje obawa rozprzestrzenienia się nowych typów koronawirusa"; wymóg okazania testu ma obowiązywać do 31 marca - dodał Damberg.

W Szwecji nie ma obowiązku kwarantanny dla osób przyjeżdżających z zagranicy. Powracającym do kraju Szwedom zaleca się poddanie testom i pozostanie w domu przez siedem dni. Władze Szwecji ograniczyły wcześniej wjazd podróżnych z Danii, Norwegii oraz Wielkiej Brytanii w związku ze znacznym rozprzestrzenieniem się brytyjskiego wariantu koronawirusa w tych krajach.

Lockdown do końca wakacji! Wirusolog nie ma złudzeń. Restrykcje przedłużone do 2022 roku?!

Sonda
Czy zaszczepisz się przeciwko Covid-19?

Irlandia wydłużyła do 5 marca wymóg przedstawienia przy wjeździe negatywnego wyniku testu RT-PCR na koronawirusa. Podróżując do tego kraju, należy także wypełnić formularz "Passenger Locator Form" (dostępny jest on online). Brak ważnego wyniku testu zagrożony jest mandatem w wysokości do 2,5 tys. euro bądź nawet sześcioma miesiącami aresztu.

Osoby przybywające z krajów oznaczonych kolorem czerwonym w irlandzkim systemie klasyfikacji "Traffic Light System" zobowiązane są ograniczać przemieszczanie się po kraju przez pierwsze 14 dni. Obecnie kolorem czerwonym oznaczona jest zdecydowana większość krajów UE, w tym cała Polska. Kwota mandatu za niestosowanie się do zasad dotyczących ograniczeń przemieszczania się podniesiona została w Irlandii do 500 euro, zwiększona została również liczba specjalnych patroli na drogach dojazdowych do portów i lotnisk.

Obywatele przybywający na teren Ukrainy z Polski (bądź innego kraju znajdującego się na tzw. czerwonej liście) podlegają obowiązkowi odbycia 14-dniowej kwarantanny. Wynika to z umieszczenia prze ukraińskie władze Polski na liście krajów o zwiększonym zagrożeniu COVID-19. Z obowiązku kwarantanny zwolnione są osoby, które przedstawią ważny negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa. Przy wjeździe na Ukrainę należy również posiadać ważne ubezpieczenie medyczne pokrywające koszty ewentualnego leczenia COVID-19. Obostrzenia te obowiązują do 28 lutego z możliwością ich przedłużenia.

Zgodnie ze stanem na dzień 1 lutego Polska znajduje się na rumuńskiej liście krajów niebezpiecznych epidemicznie. Podobnie jak w przypadku Ukrainy, kraj ten utrzymuje obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy dla osób przybywających z Polski. Zwolnione z kwarantanny są osoby przybywające do Rumunii, jeżeli pozostaną na jej terytorium krócej niż 3 dni (72 godziny) i przedstawią negatywny wynik testu na SARS-CoV-2, wykonany na maksymalnie 48 godzin przed przyjazdem do Rumunii.

Super Raport 03.02 (Goście: Ryszard Czarnecki - europoseł PiS oraz Krzysztof Kwiatkowski - senator niezależny, były szef NIK)
Najnowsze