Putin odcina od rosyjskiego gazu. Ucierpiało na tym 12 państw UE

2022-06-23 12:05
Rosja całkowicie odetnie Europę od gazu? Powinniśmy się przygotować
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Rosja całkowicie odetnie Europę od gazu? "Powinniśmy się przygotować"

Odcięcie dostaw gazu przez Rosję uderzyło w 12 państw członkowskich Unii Europejskiej - powiedział w czwartek (23.06.2022) nadzorujący unijną politykę klimatyczną wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Rosja odcina kraje UE od gazu

Timmermans dodał, że dziesięć spośród nich wystosowało "wczesne ostrzeżenie" dotyczące dostaw gazu - pierwszy z trzech poziomów oceny ryzyka ujętych w unijnej strategii bezpieczeństwa energetycznego.

Kongres 590 - Sebastian Chwałek, prezes PGZ

Zagrożenie wywołanie przerwaniem dostaw energii

Wśród dotkniętych ograniczeniami rosyjskich dostaw państw znalazły się m.in. Polska, Francja, Włochy, Holandia i Finlandia.

Kraje członkowskie UE są zobowiązane do posiadania planów podzielonych na trzy poziomy ryzyka określających zagrożenie w przerwaniu dostaw energii.

Zagrożonym krajem są też Niemcy. Minister gospodarki Robert Habeck zapowiedział, że państwo uruchomi drugą fazę w kryzysowym planie awaryjnym.

„Ograniczanie dostaw gazu to atak ekonomiczny na nas. Strategia rosyjskiego prezydenta Władimira Putina polega na wzbudzaniu niepewności, podbijaniu cen i podziałach. Gaz i energia są używane jako broń przeciwko Niemcom” – wyjaśnił Habeck. „Mamy kryzys gazowy. Gaz jest obecnie towarem deficytowym. Ceny już są wysokie, i musimy się przygotować na dalsze podwyżki”. - dodał.

Sonda
Czy obawiasz się, że gaz będzie tylko dla bogaczy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze