Rosja całkowicie odetnie Europę od gazu? Powinniśmy się przygotować

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Rosja całkowicie odetnie Europę od gazu? "Powinniśmy się przygotować"

Putin odcina od rosyjskiego gazu. Ucierpiało na tym 12 państw UE

2022-06-23 12:05

Odcięcie dostaw gazu przez Rosję uderzyło w 12 państw członkowskich Unii Europejskiej - powiedział w czwartek (23.06.2022) nadzorujący unijną politykę klimatyczną wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Rosja odcina kraje UE od gazu

Timmermans dodał, że dziesięć spośród nich wystosowało "wczesne ostrzeżenie" dotyczące dostaw gazu - pierwszy z trzech poziomów oceny ryzyka ujętych w unijnej strategii bezpieczeństwa energetycznego.

Kongres 590 - Sebastian Chwałek, prezes PGZ

Zagrożenie wywołanie przerwaniem dostaw energii

Wśród dotkniętych ograniczeniami rosyjskich dostaw państw znalazły się m.in. Polska, Francja, Włochy, Holandia i Finlandia.

Kraje członkowskie UE są zobowiązane do posiadania planów podzielonych na trzy poziomy ryzyka określających zagrożenie w przerwaniu dostaw energii.

Zagrożonym krajem są też Niemcy. Minister gospodarki Robert Habeck zapowiedział, że państwo uruchomi drugą fazę w kryzysowym planie awaryjnym.

„Ograniczanie dostaw gazu to atak ekonomiczny na nas. Strategia rosyjskiego prezydenta Władimira Putina polega na wzbudzaniu niepewności, podbijaniu cen i podziałach. Gaz i energia są używane jako broń przeciwko Niemcom” – wyjaśnił Habeck. „Mamy kryzys gazowy. Gaz jest obecnie towarem deficytowym. Ceny już są wysokie, i musimy się przygotować na dalsze podwyżki”. - dodał.

Sonda
Czy obawiasz się, że gaz będzie tylko dla bogaczy?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze