Władimir Putin

i

Autor: MIKHAIL KLIMENTYEV, SPUTNIK, KREMLIN POOL PHOTO VIA AP Władimir Putin

Odcięli Rosjan od ich majątku. Japonia zamraża aktywa Putina, Ławrowa i banków

2022-03-01 6:38

Japonia zamraża aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina, szefa MSZ Siergieja Ławrowa i trzech rosyjskich banków, w tym banku centralnego. Zakazuje też transakcji z 49 rosyjskimi podmiotami – oświadczył we wtorek premier Japonii Fumio Kishida po wideokonferencji z prezydentem USA Joe Bidenem.

Sankcje obejmą też cztery inne osoby z otoczenia Putina. - Uzgodniliśmy, że konieczne jest wdrożenie potężnych sankcji na Rosję - powiedział Kishida o rozmowie z Bidenem.

Premier zapowiadał już wcześniej ograniczenie transakcji z bankiem centralnym Rosji.

Reuters przypomina, że rosyjskie rezerwy zagraniczne warte były w czerwcu 2021 roku 585,3 mld dol., z czego 5,7 proc. ulokowane było w jenach.

Wcześniej, po rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, Kishida zapowiedział, że Japonia nałoży też restrykcje na podmioty z Białorusi.

Japonia przeznacza ponadto 100 mln dol. na pomoc humanitarną dla Ukrainy.

Tokio przyłączyło się też do inicjatywy odcięcia wybranych rosyjskich banków od systemu SWIFT, ogłosiło ograniczenie handlu rosyjskimi obligacjami skarbowymi oraz zamrożenie aktywów niektórych rosyjskich instytucji finansowych. 

Policja chroni ambasady Rosji w Warszawie

Prezydent Rosji Władimir Putin zakazał obywatelom Rosji przesyłania pieniędzy za granicę – podał w poniedziałek „Wall Street Journal” na swoich stronach internetowych.

Jak podał w poniedziałek „Wall Street Journal” na swoich stronach internetowych, prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret, który od 1 marca zakazuje transferu pieniędzy obywateli tego kraju za granicę. Nie będzie możliwe wysłanie poza Rosję pieniędzy za pośrednictwem banków oraz innych instytucji rynku finansowego.

 Dodatkowo z dekretu wynika, że nie będzie możliwe dokonywanie obsługi długu zagranicznego – informuje WSJ.

To odpowiedź Rosji na sankcje nałożone na ten kraj po zbrojnej napaści na Ukrainę. Sankcje nałożone przez USA, Unię Europejską i inne kraje zachodnie odcięły największe rosyjskie banki od systemu SWIFT, umożliwiającego obsługę płatności zagranicznych, poza zostały zamrożone aktywa centralnego banku Rosji, ulokowane za granicą. Firmy rosyjskie oraz rosyjskie ministerstwo finansów nie mogą także pozyskiwać finansowania na zachodnich rynkach. 

Sonda
Czy Polska powinna przyjmować uchodźców z Ukrainy?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze