Mateusz Morawiecki

i

Autor: KPRM Mateusz Morawiecki

Konferencja premiera. Koniec obowiązkowych maseczek. Daty znoszenia obostrzeń [Zapis relacji]

2021-04-28 11:14

Czy do końca pierwszego półrocza 2021 roku wreszcie wrócimy do normalności? Obostrzenia z powodu koronawirusa towarzyszą nam, w różnym stopniu, od ponad roku. Na te pytania odpowiedzieli na konferencji premier Morawiecki i minister Niedzielski.Poznaliśmy plan odmrażania gospodarki: otwarcia galerii handlowych, kin, siłowni oraz powrotu do edukacji stacjonarnej i organizowania wesel oraz komunii.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawil harmonogram odmrażania gospodarki dotyczący całego maja. - Dane, które otrzymujemy, dotyczące zakażeń, pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrożeniem gospodarki; to są dane, które dają pewne podstawy do ostrożnego optymizm - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Zapowiedziano, że od 4 maja nastąpi otwarcie galerii handlowych, sklepów budowlanych i meblowych z limitem jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Ten sam limit będzie obowiązywał w miejscach kultu religijnego i instytucjach kultury. - Przed kolejnym weekendem, czyli 8 maja, zdecydowaliśmy się otworzyć hotele, które będą funkcjonały w regule obłożenia pięćdziesięcioprocentowego - zapowiedział minister Niedzielski.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w środę w ramach znoszenia obostrzeń pandemicznych, że w maju m.in. wznowiona zostanie działalność w reżimie sanitarnym galerii handlowych. Dzieci z klas I-III powrócą do zajęć stacjonarnych, a starsi do nauki hybrydowej. Równocześnie będą mogły wznowić swoją działalność hotele, a restauracje i kawiarnie obsługiwać będą swoich klientów w ogródkach na świeżym powietrzu. Otwarte mają zostać galerie sztuki i muzea.

ODMRAŻANIE GOSPODARKI - RZĄD PODAJE HARMONOGRAM - ZAPIS RELACJI NA ŻYWO

11:01: Zakończyła się konferencja

10:56: Konferencja premiera. Znoszenie obostrzeń. Czy restauracje zaczną działać normalnie?

10:55: Czy będą przywileje dla osób zaszczepionych i tzw. paszporty covidowe? Morawiecki wyjaśnił, że trwają prace nad mechanizmami, które mają nakłonić jak najwięcej osób do szczepień. Premier dodał, że nad podobnymi zasadami pracuje cała UE.

10:59: Minister Niedzielski przypomniał, że chociaż tempo spadku zakażeń jest wysokie, to obłożenie łóżek w szpitalach jest bardzo duże

10:47: Od 29 maja możliwe uprawianie sportu na siłowniach, w klubach fitness, otwarte solaria. Limit 1 osoby na 15m2

10:47: Konferencja premiera. Znoszenie obostrzeń. Co z komuniami?

10:46: Kościoły: od 4 maja limit 1 osoby na 15 m2

10:43: Konferencja premiera. Znoszenie obostrzeń. Harmonogram powrotu do szkoły

10:42: - Pod koniec maja otworzymy wszystkie kryte obiekty sportowe dla wszystkich z obłożeniem 50-procentowym. To czas, kiedy będziemy mogli otworzyć kluby fitness z limitem jednej osoby na metr kwadratowy. Mamy nadzieję, że też wtedy powróci cała edukacja do nauki stacjonarnej - powiedział minister.

10:42: Od 15 maja sport w obiektach sportowych na świeżym powietrzu. Dopuszczalne maksymalnie 25 proc. publiczności 

10:41: Konferencja premiera. Znoszenie obostrzeń. Powrót wesel, jaki limit osób przewidziano?

10:40: Od 15 maja zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

10:36: Od 29 maja rząd otwiera restauracje; maksymalne obłożenie 50 proc. lokalu. Będzie możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii, limit do 50 osób; otwarte kina i teatry, maksymalne obłożenie 50 proc. placówki.

10:35: - Zaczniemy1 maja, kiedy wprowadzimy jednolite zasady w całym kraju, które dotyczą przede wszystkim sportu. Jeśli chodzi o kwestie obiektów zamkniętych, otwieramy wszystkie obiekty sportowe i baseny dla grup dzieci i młodzieży - powiedział Niedzielski.

10:30: Nie będzie regionalizacji luzowania obostrzeń.

10:29: Mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

10:26: Od 1 maja umożliwmy część aktywności sportowych na świeżym powietrzu i na zamkniętych obiektach. Po majówce w reżimie wrócą galerie i sklepy meblowe, handel detaliczny. Do szkół w trybie stacjonarnym po przerwie majowej wrócą dzieci z klas 1-3. 8 maja działalność wznowią hotele. Tydzień później, 15 maja wznowią restauracje i kawiarnie - tylko w ogródkach. Dzieci z klas 4-8 i uczniowie szkół średnich wrócą do szkół w trybie hybrydowym. Można będzie organizować imprezy okolicznościowe - wesela, komunie, z limitem do 25 osób. 29 maja uczniowie wszystkich klas wrócą do szkół w trybie stacjonarnym. Będzie można świadczyć usługi gastronomiczne w pomieszczeniach,.

10:23: Morawiecki: Chcemy, żeby gospodarka jak najszybciej wracała na tory normalności.

10:22: Morawiecki: Wiemy, że wirus nie zniknie z dnia na dzień. Musimy zachować pewną elastyczność reagowania

10:20: - Dane, które otrzymujemy pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrożeniem gospodarki. Dane dają podstawy do ostrożnego optymizmu. Najgorsze za nami. Cały czas w szpitalach przybywa chorych. Choruje ok. 25 tys. osób. To jest cały czas groźna choroba. Wiele danych analizujemy z każdego możliwego punktu. Zakażenia to jedno. Największe tragedie, zgodny, to jest ten aspekt, na który musimy kłaść największy nacisk. Od tego jaka będzie dynamika uzależniamy dalszy harmonogram działań - powiedział rozpoczynając konferencję premier.

9:40: Przed południem na konferencji w sprawie obostrzeń premier Mateusz Morawiecki przedstawi harmonogram dotyczący całego maja. Rozwiązania mają charakter kompleksowy - poinformował rządu Piotr Müller.

9:38: Spotkanie rządu ma rozpocząć się o godzinie 10:15.

9:25: Dziś rząd ma przedstawić szczegóły dotyczące znoszenia obostrzeń, obowiązujących w związku z pandemią COVID-19. Zgodnie z rządowymi zapowiedziami, podany ma zostać plan na najbliższe kilka tygodni.

9:20: Co z Tarczą Antykryzysową po ewentualnym końcu lockdownu? Część pomocy z Tarczy będzie kontynuowana, ale to zależy od obostrzeń.

Jak zaznaczył rzecznik rządu, proporcjonalnie do zakresu obostrzeń część środków z dotychczasowej pomocy może być utrzymana. Dodał, że część tych narzędzi z Tarczy miała charakter wielomiesięczny, jak np. instrumenty płynnościowe.

- Liczymy na to, że większość podmiotów będzie mogła stopniowo wracać do swojego funkcjonowania sprzed epidemii, natomiast tym, którzy nie będą mogli funkcjonować, będziemy proponować takie narzędzia, które pozwolą im przejść przez okres, do którego obowiązują obostrzenia - powiedział Piotr Müller.

9:15: Rzecznik rządu Piotr Müller zaznaczył, że nie ma jeszcze ostatecznych decyzji co do gałęzi gospodarki i dziedzin życia społecznego, które miałyby być w pierwszej kolejności odmrażane. - Decyzje te zostaną podjęte po konsultacjach i po spłynięciu danych medycznych w 28 kwietnia - powiedział.

9:00 Odmrażanie życia po trzeciej fali pandemii rozpoczęło się od edukacji. Obostrzenia poluzowano w 11 województwach, gdzie przywrócono naukę hybrydową dla najmłodszych uczniów podstawówek. Jednocześnie odżyła branża beauty, czyli salony fryzjerskie i kosmetyczne. Nadal zamknięte są sklepy w galeriach handlowych, kluby fitness, siłownie, kina, muzea czy teatry. Co dalej? Szczegóły poznać mamy w środę 28 kwietnia. Wtedy odbędzie się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym zapadną ostateczne decyzje w sprawie odmrażania gospodarki. Podana będzie kompleksowa informacja co do sektorów, dat oraz warunków epidemicznych, które muszą być spełnione.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze