Komunia św.

i

Autor: lininha_bs / CC0 / pixabay.com

Konferencja premiera. Znoszenie obostrzeń. Co z komuniami? Znamy zasady ich organizacji

2021-04-28 10:41

Na konferencji prasowej, która odbyła się w środę 28 kwietnia bieżącego roku, premier Mateusz Morawiecki wypowiedział się na temat poluzowania obowiązujących do tej pory obostrzeń. Przewodniczący Rady Ministrów podał bardzo szczegółowy harmonogram, przywrócone zostanie działanie wielu sektorów usługowych, które dotychczas nie mogły działać na normalnych zasadach. Otwarta pozostaje kwestia czy będą mogły zostać organizowane pierwsze komunie święte. Co w takim razie z dziećmi, które powinny w tym roku przystąpić do najświętszego sakramentu? Czy będzie można zorganizować normalną imprezę okolicznościową i na jakich zasadach komunie będą mogły się odbywać?

COVID-19: Konic lockdownu

Wprowadzony pod koniec marca lockdown, spowodowany bardzo złą sytuacją epidemiologiczną w kraju (dobowa liczba zachorowań i zgonów na COVID-19 biła kolejne rekordy), wręcz zatrzymał działanie wielu sektorów gospodarki, w tym głównie sektora usługowego. Teraz jednak sytuacja w Polsce wydaje się być pod kontrolą i jak w analogicznym okresie zeszłego roku, Rada Ministrów zdecydowała się na odstąpienie od rygorystycznych obostrzeń i zakazów. Warto przypomnieć, że z powodu lockdownu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek ochronnych, które zasłaniają usta i nos. Dzieci pozostały w domach, a lekcje szkolne przeprowadzano online, także większość sektora usługowego została zamknięta. Otwarte pozostały jedynie sklepy pierwszej potrzeby, takie jak sklepy spożywcze, drogerie, apteki, księgarnie, salony prasowe, sklepy zoologiczne, czy budowlane i meblowe (Te jednak tylko poniżej 2000 metrów kwadratowych powierzchni).

Znoszenie obostrzeń: Czy będzie można organizować komunie święte? 

Ograniczono również działalność branży gastronomicznej i hotelarskiej. Miejsca noclegowe mogły być wynajmowane jedynie w celach firmowych, a restauracje, bary, czy kawiarnie serwowały swoje produkty jedynie na wynos, bądź na dowóz. Zakazano również urządzania wesel i innych imprez okolicznościowych powyżej 5 osób. Co w takim razie z możliwością organizacji pierwszej komunii świętej?

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że najważniejszy jest rozsądek obywateli. Dramatyczna sytuacja sprzed miesiąca wydaje się powoli uspokajać i liczba zachorowań na COVID-19 systematycznie spada, dlatego postanowiono odmrozić wiele sektorów gospodarki. Jednak aby tak pozostało już na stałe potrzebna będzie dyscyplina społeczna, jeżeli tego nie zrobimy może czekać nas kolejne nasilenie zachorowań, a przez to powrót do lockdownu.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej, że będzie możliwe organizowanie pierwszych komunii świętych do 25 osób, jednak jedynie na wolnym powietrzu i dopiero po 15 maja. Wszystkie komunie święte zaplanowane na 8 i 9 maja będą musiały ograniczyć się jedynie do uroczystości kościelnej. Wszelkie spotkania rodzinne będą musiały zostać przesunięte na druga połowę maja. 

Sonda
Czy poluzowanie obostrzeń powinno zostać już wprowadzone na długi weekend majowy?
Sedno Sprawy - Paweł Soloch

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze