COVID-19: Konic lockdownu
Wprowadzony pod koniec marca lockdown, spowodowany bardzo złą sytuacją epidemiologiczną w kraju (dobowa liczba zachorowań i zgonów na COVID-19 biła kolejne rekordy), wręcz zatrzymał działanie wielu sektorów gospodarki, w tym głównie sektora usługowego. Teraz jednak sytuacja w Polsce wydaje się być pod kontrolą i jak w analogicznym okresie zeszłego roku, Rada Ministrów zdecydowała się na odstąpienie od rygorystycznych obostrzeń i zakazów. Warto przypomnieć, że z powodu lockdownu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek ochronnych, które zasłaniają usta i nos. Dzieci pozostały w domach, a lekcje szkolne przeprowadzano online, także większość sektora usługowego została zamknięta. Otwarte pozostały jedynie sklepy pierwszej potrzeby, takie jak sklepy spożywcze, drogerie, apteki, księgarnie, salony prasowe, sklepy zoologiczne, czy budowlane i meblowe (Te jednak tylko poniżej 2000 metrów kwadratowych powierzchni).
Znoszenie obostrzeń: Czy będzie można organizować komunie święte?
Ograniczono również działalność branży gastronomicznej i hotelarskiej. Miejsca noclegowe mogły być wynajmowane jedynie w celach firmowych, a restauracje, bary, czy kawiarnie serwowały swoje produkty jedynie na wynos, bądź na dowóz. Zakazano również urządzania wesel i innych imprez okolicznościowych powyżej 5 osób. Co w takim razie z możliwością organizacji pierwszej komunii świętej?
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że najważniejszy jest rozsądek obywateli. Dramatyczna sytuacja sprzed miesiąca wydaje się powoli uspokajać i liczba zachorowań na COVID-19 systematycznie spada, dlatego postanowiono odmrozić wiele sektorów gospodarki. Jednak aby tak pozostało już na stałe potrzebna będzie dyscyplina społeczna, jeżeli tego nie zrobimy może czekać nas kolejne nasilenie zachorowań, a przez to powrót do lockdownu.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej, że będzie możliwe organizowanie pierwszych komunii świętych do 25 osób, jednak jedynie na wolnym powietrzu i dopiero po 15 maja. Wszystkie komunie święte zaplanowane na 8 i 9 maja będą musiały ograniczyć się jedynie do uroczystości kościelnej. Wszelkie spotkania rodzinne będą musiały zostać przesunięte na druga połowę maja.