pieniądze gotówka banknoty dopłaty

i

Autor: Getty Images/alfexe Dopłaty do ogrzewania 2024 mogą ułatwić poradzenie sobie z rachunkami.

Początek końca gotówki

Ograniczenia w dostępie do gotówki w Polsce. Od tego się zaczyna

2024-09-28 15:57

"Zmiana zwyczajów płatniczych to także jeden z czynników, który sprawia, że kurczą się sieci fizycznych placówek banków, a z czasem pod znakiem zapytania staje także sens utrzymywania tysięcy bankomatów" - informuje Bankier.pl. Do tego dynamiczny rozwój płatności bezgotówkowych, wszystko to rozpoczyna erę zmierzchu gotówki. Portal opisuje rozwiązania jakie przyjęła Wielka Brytania.

Gotówka zniknie z rynku? NBP uspokaja

Bankier.pl opisuje, że w Wielkiej Brytanii funkcjonuje specjalny nadzór, który ma czuwać nad tym, aby nie zabrakło nigdzie gotówki. Portal wylicza, że "wyznaczono grupę 14 banków i towarzystw budowlanych, które obciążono nowymi obowiązkami związanymi z utrzymaniem dostępu do gotówki". Działania grupy koordynuje operator wspólnej sieci bankomatów, firma Link. 

"Zobowiązane instytucje muszą dokonywać przeglądu dostępu do gotówki w lokalnej społeczności, ilekroć dokonują zmian w zasadach świadczenia usług (np. zmieniają godziny pracy, likwidują placówkę lub bankomat) lub gdy złożone zostanie żądanie dokonania przeglądu przez mieszkańców, lub lokalny biznes" - czytamy w portalu. 

Podobne rozwiązania stosują także inne kraje-informuje Bankier.pl. 

"Na Węgrzech zainterweniował tamtejszy bank centralny, wydając dekret narzucający bankom minimalną liczbę utrzymywanych bankomatów i ich lokalizacje. Niewykluczone, że podobne środki staną się konieczne za kilka lat w Polsce. Na razie obserwujemy pierwsze sygnały ostrzegawcze- czytamy.

Bankier.pl przypomina jednocześnie badania polskiego banku centralnego, z których wynika, że "w 2023 r. średnio co trzeci z respondentów doświadczył problemów podczas wypłaty gotówki. Najczęstsze przyczyny miały jednak charakter czysto techniczny. Połowa przypadków to efekt nieczynnego bankomatu (53 proc. wskazań), nieco mniej – długiej kolejki do urządzenia (42 proc.)".

Jak informuje portal są jednak sygnały ostrzegawcze. "Wśród innych przyczyn wskazywano likwidację bankomatu (21,0%), limit maksymalnej wypłaty gotówki ustalony przez operatora (15,3%), brak wystarczającej ilości gotówki w kasie podczas wypłaty cash back (14,8%), a także likwidację placówki bankowej lub przekształcenie jej w oddział bezgotówkowy (11,4%)” – cytuje Bankier.pl

Warto przypomnieć, że w 2023 r. przepisy Polskiego Ładu miały wprowadzić ograniczenia płatności gotówką, lecz zrezygnowano z nich po fali krytyki społecznej. Tymczasem Parlament Europejski w kwietniu tego roku uchwalił zakaz płatności gotówką dla transakcji powyżej 10 tys. euro, który wejdzie w życie w 2027 roku.

Dodatkowo, transakcje powyżej 3 tys. euro będą wymagały weryfikacji, co może wydłużyć czas zakupów i zwiększyć koszty firm handlowych. Obecnie w Polsce obowiązuje gotówkowy limit płatności w transakcjach między firmami w wysokości 15 tys. zł. 

Według Europejskiego Banku Centralnego w latach 2019-2022 liczba dokonanych transakcji gotówkowych spadła z 72 do 59 proc.

Pieniądze to nie wszystko - Witold Modzelewski

QUIZ PRL. Gwara PRL. Czy wiesz co znaczą te wyrazy?

Pytanie 1 z 15
Co oznaczało w Polsce Ludowej słowo kolektyw?
QUIZ PRL. Gwara Polski Ludowej. Czy zrozumiesz co znaczą te wyrazy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze