Ogromne podwyżki cen prądu. Firmy też dostaną rekompensaty? Miliardowe koszty

2018-11-21 18:40
Gigantyczne podwyżki rachunków za prąd. Zapłacimy setki złotych więcej
Autor: Shutterstock

Jedno jest pewne. Od przyszłego roku wszyscy zapłacimy więcej za prąd - gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorcy. Jest jednak szansa, że klienci indywidualni dostaną rekompensaty niwelujące wyższe rachunki. W środę Ministerstwo Energii ogłosiło, że małe i średnie firmy również otrzymają rekompensaty, choć jest jeden wyjątek. Ponadto cały pomysł rekompensat może zablokować Bruksela.

Małe i średnie firmy też otrzymają rekompensaty w związku z podwyżkami cen prądu z wyłączeniem tych, które podpisały długookresowe umowy przed wystąpieniem wzrostu cen energii elektrycznej w hurcie ze stałą, niską ceną - podało Ministerstwo Energii w odpowiedzi na interpelację poselską.

Przypomnijmy, że we wtorek minister energii Krzysztof Tchórzewski informował, że gospodarstwa domowe otrzymają rekompensaty w wys. 100 proc. za wzrost cen energii. Otrzymają je wszystkie gospodarstwa domowe.

Ile to wszystko będzie kosztowało? Według ministra energii koszt rekompensat dla gospodarstw domowych przekroczyłby znacząco 1 mld zł, a dla MŚP - to kilka miliardów złotych.

Cały pomysł resortu aby zniwelować ogromne podwyżki cen prądu sięgające nawet 40 proc., może spalić na panewce. Jak podkreślają eksperci rekompensaty będą wymagały notyfikacji Komisji Europejskiej, zarówno w przypadku transferu środków do spółek energetycznych, jak i większości odbiorców indywidualnych.

Warto jednak przypomnieć, że ceny prądu w Polsce, według danych Eurostatu, są jednymi z najniższych w Europie. Podwyżki zaś związane są z tzw. zielonymi certyfikatami – w Polsce energię wytwarzamy przede wszystkim z zanieczyszczającego powietrze węgla i to za możliwość spalania go płacimy tak dużą cenę. To jeden ze sposobów UE, by kraje członkowskie zaczęły korzystać z odnawialnych źródeł energii.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze