Daniel Obajtek dla Super BIz

i

Autor: PAWEŁ SUPERNAK / PAP Daniel Obajtek: Fuzja oznacza bezpieczeństwo naszego państwa

PKN Orlen przejmie Lotos! Komisja Europejska dał zielone światło

Komisja Europejska dała zielone światło PKN Orlen na przejęcie kontroli nad Grupą Lotos. - Planujemy przejęcie spółki na przełomie lipca i sierpnia tego roku. Jeszcze w tym roku przeprowadzimy fuzję z PGNiG. Wtedy powstanie największy multi energetyczny koncern w tej części Europy - oznajmił na konferencji prasowej Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. KE dała naftowej spółce pół roku na wprowadzenie w życie środków zaradczych czyli m.in. zbycia 30 proc. udziałów w rafinerii Lotos oraz sprzedaży 80 proc. sieci stacji paliw należących do Lotosu.

Fuzja PKN Orlenu i Lotosu

Fuzja pozwoli koncernowi zdecydowanie szybciej się rozwijać, osiągnąć synergie, generujące miliardy oszczędności - podkreślił na konferencji prasowej prezes Obajtek. Zgoda Komisji to jeden z ostatnich elementów fuzji, a jej decyzją koncern ma 6 miesięcy na realizację warunków zaradczych, ale to nie blokuje samego przejęcia. -Planujemy przejąć Lotos na przełomie lipca i sierpnia - zapowiedział Obajtek. Nadrabiamy zaległości z ubiegłych lat bo to oznacza bezpieczeństwo gospodarcze naszego kraju - dodał.

- To historyczny moment dla PKN ORLEN i Grupy LOTOS oraz polskiej gospodarki. Zgoda Komisji Europejskiej realnie przybliża nas do intensyfikacji wspólnych kluczowych dla Polski i całego regionu inwestycji. Proces połączenia jest bardzo wymagający, ale z determinacją realizujemy kolejne jego etapy, zdając sobie sprawę z wagi tej transakcji. Od początku podkreślamy, że połączenie jest konieczne nie tylko z perspektywy dalszego rozwoju obu grup, ale także budowania ich wartości dla akcjonariuszy, bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz interesu klientów indywidualnych i lokalnych społeczności. Skala ma znaczenie. Koncern utworzony z aktywów PKN ORLEN, Grupy Energa, Grupy LOTOS, a docelowo także PGNiG, będzie największą spółką Europy Środkowo-Wschodniej, zdolną do skutecznego stawienia czoła wyzwaniom transformacji energetycznej i realizacji wartych miliardy złotych inwestycji w zero- i niskoemisyjną energetykę. Znajdziemy się w pierwszej lidze europejskich firm paliwowo-energetycznych, a to da nam mocniejszą pozycję w rozmowach na temat dostaw surowców, czy dostępu do technologii. W ten sposób zapewnimy koncernowi stabilny, długofalowy rozwój, a Polakom bezpieczeństwo zaopatrzenia w energię – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.

Jak dodał Obajtek, czynienie zarzutów z tego, że koncern zarabia jest niebywałe. - Trudno robić zarzut z czegoś co jest naszym biznesowym obowiązkiem. Prezes Orlenu podkreślił, że dochody koncernu ze sprzedaży detalicznej to jedynie 10 proc. EBIDTA koncernu. Prezes podkreślił, że mimo ciężkich czasów spółka nie zrezygnuje z ambitnego planu inwestycyjnego, który szacuje się na ok 15,5 mld zł. - Owszem koncern zarabia, ale również inwestuje. Chcę przypomnieć, że w przeciągu kilku lat koncern zarobil blisko 27 mld zł, a 35 mld przeznaczyłna inwestycje - podsumował prezes spółki.

e–Polska OZE

Orlen przejmuje Lotosu. Czy ceny paliw spadną?

Warunki PKN Orlen przy przejmowaniu Lotosu nie spowodują wzrostu cen, gwarantują, też że rynki pozostaną otwarte - oceniła europejska komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager. Wyczerpująca lista zobowiązań zaproponowana przez PKN Orlen zapewni, że odpowiednie polskie rynki pozostaną otwarte i konkurencyjne - poinformowała Vestager.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze