Daniel Obajtek

i

Autor: Marek Kudelski/SUPER EXPRESS Daniel Obajtek

Dobre wiadomości dla kierowców: Paliwo tańsze o 30 groszy, Orlen sprowadził 130 tys. ton ropy

2022-03-14 14:41

Wojna na Ukrainie zatrzęsła całą gospodarką. Efekty agresji Putina odczuwają m.in. kierowcy, którzy każdego dnia z przerażeniem obserwują rosnące ceny na wyświetlaczach. Mamy jednak dobrą wiadomość! Nadchodzi wielka obniżka cen paliwa a Orlen podał konkretne kwoty, które zapłacimy za tankowanie.

- Obniżamy ceny na stacjach! Działamy zdecydowanie, żeby polscy kierowcy tankowali najtańsze paliwa w Europie – zadeklarował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Oznacza to, że olej napędowy potanieje na litrze o równo 34 grosze będzie kosztować 7,55 zł. Benzyna, którą polscy kierowcy najczęściej zasilają samochody stanieje o 20 gr na litrze, a obiecywana przez Obajtka cena wyniesie równo 6,79 zł.

Prezes Orlen dla porównania przywołał dane zza granicy. Czesi za litr benzyny płacą 7,54 zł, a Litwini aż 8,81 zł.

Kierowców uspokaja także analityczny serwis e-petrol.pl, który przekonuje, że sytuacja na rynku paliw powinna zacząć się w końcu poprawiać i możliwe są korekty ostatnich podwyżek, choć nie powinniśmy spodziewać się drastycznych i szybkich cięć cen. Jeśli trend utrzyma się kilka kolejnych dni, paliwa mogą kosztować nawet poniżej 6 zł, jeśli wziąć pod uwagę przełożenie cen hurtowych na ceny na stacjach.

Express Biedrzyckiej - gen. Bogusław Pacek: Rosja nie upadnie z dnia na dzień, nie można jej lekceważyć

Do Naftoportu w Gdańsku przypłynął tankowiec z ropą, którą PKN Orlen zaimportował z norweskich złóż na Morzu Północnym. Orlen sprowadził ok. 130 tys. ton ropy Johan Sverdrup – poinformował w poniedziałek PKN Orlen.

„Grupa Orlen sprowadziła ok. 130 tys. ton ropy Johan Sverdrup z norweskich złóż na Morzu Północnym. Tankowiec z surowcem zakupionym przez koncern przypłynął do Naftoportu w Gdańsku. PKN Orlen porozumiał się również w sprawie zwiększonych ilości innych dostaw spoza kierunku wschodniego. Podejmowane działania w pełni zabezpieczają ciągłość produkcji w rafineriach Grupy Orlen w Polsce, Czechach i na Litwie" – podano w poniedziałkowym komunikacie PKN Orlen.

 Dodano w nim, że działania te są kontynuacją dywersyfikacji dostaw ropy naftowej, prowadzonej przez koncern na przestrzeni ostatnich czterech lat. Przypomniano, że jeszcze w 2013 roku aż 98 proc. surowca przerabianego w Płocku stanowiła ropa Rebco, czyli ze Wschodu. Obecnie ten gatunek jest przerabiany w zaledwie ok. 50 proc., reszta pochodzi m.in. z Arabii Saudyjskiej, USA, Afryki Zachodniej, a także z Norwegii.

 - Zakup surowca z norweskich złóż to kolejny przykład prowadzonej przez nas dywersyfikacji dostaw ropy, która gwarantuje stabilność i ciągłość pracy naszych rafinerii, a także wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski. Zapotrzebowanie Grupy Orlen na ropę w kraju, już po połączeniu z Grupą lotos, wyniesie rocznie około 26 mln ton. Skala ma znaczenie. Umożliwi dalsze nawiązywanie i wzmacnianie relacji ze światowymi producentami surowca. To właśnie strategiczny cel budowy koncernu multienergetycznego. Umowy, które podpisaliśmy w ramach procesu fuzji z Lotosem, obejmują dostawy do 20 mln ton wysokiej jakości surowca z pewnego źródła i oznaczają zacieśnienie relacji handlowych. To zwiększy niezależność koncernu i bezpieczeństwo energetyczne całego regionu – powiedział  prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

 W komunikacie dodano, że w Polsce nie brakuje paliwa i że w razie konieczności Orlen ma możliwość ewentualnego uzupełniania dostaw zarówno z dwóch rafinerii Grupy w Czechach, jak i z rafinerii w Możejkach. W przypadku rafinerii na Litwie transport możliwy jest zarówno drogą kolejową, jak i morską. W pierwszej kolejności rafinerie Grupy Orlenie w Czechach i na Litwie będą jednak zaspakajały potrzeby w regionie. Orlen podał także, że zabezpieczone są wszystkie procesy logistyczne związane z dostawą paliw i że nie występują przerwy w funkcjonowaniu terminali i baz magazynowych.

Sonda
Czy ze względu na drogie paliwo przesiadłeś się do komunikacji miejskiej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze