firma/przedsiębiorca

i

Autor: MATERIAŁY PRASOWE firma/przedsiębiorca

Ostatni moment na zgłoszenie się do Małego ZUS-u plus. Nie przegap

2022-01-31 13:34

Ważna wiadomość dla przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z Małego ZUS-u plus. - Tylko do poniedziałku 31 stycznia mogą zgłaszać się do Małego ZUS-u plus – przypomniał rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. Ci, którzy właściciele firm, którzy korzystali z ulgi w 2021 r. i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie, by korzystać z ulgi.

Mały ZUS plus adresowany jest do przedsiębiorcy, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. - Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z Małego ZUS-u Plus, powinni zgłosić to w ZUS do 31 stycznia. Ci, którzy korzystali z ulgi w 2021 roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie – wyjaśnił rzecznik ZUS. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z Małego ZUS-u plus w 2022 roku, muszą złożyć dodatkowe dokumenty rozliczeniowe – termin ten mija 20 lutego.

WAŻNE! 10 tysięcy plus dla przedsiębiorców

Przypominamy, że ulga uprawnia przedsiębiorców do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy jednak składki zdrowotnej, którą przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości. Podano w nim również, że z Małego ZUS-u Plus można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy.

Nauka a ESG

Osoby korzystające z Małego ZUS Plus w 2022 r. muszą złożyć dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z kompletem ZUS DRA za styczeń 2022 r. (do 20 lutego) lub pierwszy miesiąc, w którym wznowił lub rozpoczął na nowo działalność prowadzoną w 2021 r. (w terminie do 20 dnia następnego miesiąca) z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie i o formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Sonda
Czy zyskasz na Polskim Ładzie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze